Wrocław: kampania "Biała wstążka" przeciwko przemocy – ruszyła
25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet i jednocześnie początek "16 dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć". Sprawdź jakie wydarzenia zorganizowano we Wrocławiu w związku z kampanią.
Wrocławska "Biała Wstążka"
Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy "Biała Wstążka" ruszyła po raz piąty. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent miasta, Jacek Sutryk. Wszystko po to, by uświadomić ludziom problem przemocy - szczególnie wobec kobiet - i zmotywować do reagowania w tego typu sytuacjach. Obecnie jest to najczęstszy przykład łamania praw człowieka na świecie.
Jacek Sutryk podkreśla, że psychiczna i fizyczna przemoc w rodzinie to bardzo ważny problem społeczny. Każdego roku we Wrocławiu przybywa ponad tysiąc niebieskich kart. Miasto uruchomiło niedawno specjalny telefon zaufania, by móc reagować na bieżąco. Po inauguracji akcji "Biała Wstążka", prezydent miasta rozdawał wrocławianom symboliczne tasiemki.
Wydarzenia w ramach akcji "Biała Wstążka"
W związku z kampanią Wrocław przygotował szereg wydarzeń, na które można się wybrać bezpłatnie aż do 10 grudnia. W Centrum Sztuki Impart odbędzie się specjalny koncert, warto też wziąć udział specjalnych debatach i konferencjach, oto najważniejsze:
• 29 listopada, od godziny 10:00 - "Jak wrocławskie krasnale przeciwdziałają przemocy" – akcja pokazująca dzieciom ze szkół podstawowych, przedszkoli i innych placówek jak przeciwdziałać przemocy,
• 1 grudnia, od godziny 19:30 – koncert "Sound Like Woman x Wysokie Kobcasy – Siła Głosu Kobiet", w Centrum Sztuki Impart,
• 6 grudnia – debata "Na językach – zawoalowany język przemocy w życiu codziennym", godzina i miejsce są jeszcze ustalane,
• 9 grudnia, od godziny 12:00 – odsłonięcie muralu "Oblicza Nadziei", przy Nadodrzańskim Centrum Wsparcia,
• 10 grudnia – koncert z okazji finału V Wrocławskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy "Biała Wstążka" Wrocław 2019.
W trakcie wydarzeń uczestnicy otrzymają darmowe materiały informacyjne, które wyjaśnią zarówno ofiarom przemocy domowej, jak i jej świadkom co można zrobić i gdzie szukać pomocy.