Większość Polaków jest za odejściem Macierewicza. Sondaż dla WP
Objęcie rządów przez PiS i mianowanie Antoniego Macierewicza na stanowisko ministra obrony narodowej miały zdecydowanie negatywny wpływ na bezpieczeństwo militarne Polski. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Większość ankietowanych opowiada się za odwołaniem ze stanowiska szefa MON.
Zaledwie 12 proc. Polaków nie popiera odwołania Antoniego Macierewicza ze stanowiska ministra obrony narodowej. Nawet w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości przeważają głosy (57proc.), że aktualny szef MON powinien odejść. Ale czy rzeczywiście stanowi problem dla partii Jarosława Kaczyńskiego? - Przekornie rzecz ujmując, Antoni Macierewicz może być największym atutem PiS, bo chyba nic tak nie poprawi społecznego odbioru rządzących, jak usunięcie go w cień. I pewnie tak się kiedyś stanie. Ale wątpię by stało się to dziś – komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Kliknij, aby zobaczyć wideo - Premier broni szefa MON i atakuje opozycję:
Ponad 30 proc. ankietowanych uważa, że rządy PiS-u i Antoniego Macierewicza na stanowisku ministra obrony narodowej miały zdecydowanie negatywny wpływ na bazpieczeństwo Polski. 26,3 proc. twierdzi, że wpływ był neutralny, natomiast 21,8 proc. jest zdania, że raczej negatywny. Jedynie niewiele ponad 7 proc. twierdzi, że PiS i Macierewicz mają pozytywny wpływ na bezpieczeństwo kraju. Raczej pozytywny - 12,4 proc.
Ponad 60 proc. pytanych Polaków uważa, że Antoni Macierewicz powinien być odwolany ze stanowiska. Natomiast 23,3 proc. nie ma zdania na ten temat.
Duda czy Macierewicz?
Jednocześnie Polacy widzą w Antonim Macierewiczu osobę, która ma największą władzę w polskich siłach zbrojnych. Tylko 17,7 proc. wskazuje tu Andrzeja Dudę, a aż 40,6 proc. nie ma w tej sprawie opinii. Na pytanie, kto powinien mieć decydujący głos w polskich siłach zbrojnych, prawie 60 proc. wskazuje prezydenta Andrzeja Dudę. Jedynie niewiele ponad 8 proc. widzi tu rolę obecnego szefa MON. Prawie 33 proc. ankietowanych jest niezdecydowanych.
Z sondażu wynika też, że większość Polaków nie jest w stanie wskazać, kto ma obecnie większą władzę w Polsce. Prawie 38 proc. odpowiedziało: "trudno powiedzieć". 34,3 proc. wskazało tu Andrzeja Dudę, a 27,9 Antoniego Macierewicza.
Caracale a bezpieczeństwo Polski
Polakom w większości jest znana sprawa rezygnacji z zakupu śmigłowców Caracal dla polskiej armii, lecz trudno im ocenić, czy ta decyzja była słuszna. Ponad 40 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
Większość ankietowanych uważa też, że rezygnacja z Caracali nie miała wpływu na bezpieczeństwo Polski. Tak odpowiedziało 46,6 proc. Niewiele mniej, bo 44,6 proc. jest zdania, że ta decyzja zmniejszyła nasze bezpieczeństwo, a 9 proc., że zwiększyła.
Kto odpowiada za odejścia generałów?
Większość Polaków słyszała zna lub choćby słyszała o sprawie odejść kilku ważnych dowódców w stopniach generalskich z polskiej armii. Większość też ocenia je negatywnie. Prawie 35 proc. nie ma zdania na ten temat.
Na pytanie, co było głównym powodem tych odejść, 27,6 proc. wskazuje konflikt z Antonim Macierewiczem. Prawie 25 proc. uważa, że generałowie nie chcieli z nim współpracować. 10,3 proc. pytanych jest zdania, że szef MON zwolnił generałów. Na standardową wymiane kadr wskazuje 5,1 proc., a na odejście po osiągnięciu wieku emerytalnego 4,9 proc. Prawie tyle samo, bo 4,8 proc. uważa, że powodem odejścia były prywatne sprawy generałów, a 22,4 proc., że mieli jeszcze inne powody niż te wymienione.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 19 - 22 maja 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1067). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI