Trwa ładowanie...

Więcej krytyków Dudy i Szydło. Macierewicz i Szyszko do zmiany

Czy premier Szydło powinna wymienić niektórych ministrów? Polacy nie mają wątpliwości: zdymisjonować trzeba ministra obrony Antoniego Macierewicza i szefa resortu środowiska Jana Szyszkę – tak wynika z sondażu na panelu Ariadna przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski.

Więcej krytyków Dudy i Szydło. Macierewicz i Szyszko do zmianyŹródło: PAP/EPA
d2m46q0
d2m46q0

Zapytaliśmy Polaków, jak oceniają Andrzeja Dudę w roli prezydenta Polski. Lekką przewagę ma grupa krytyków działalności głowy państwa (40 proc.) nad zwolennikami jego pracy (37 proc.). Jeśli chodzi o podział głosów w elektoratach wyborczych, najlepsze zdanie o Dudzie mają wyborcy PiS (92 proc.), a najgorsze – sympatycy Platformy Obywatelskiej (82 proc.). Wśród wyborców Kukiz’15 przeważają ci, którzy negatywnie oceniają Dudę (45 proc.), jeszcze więcej krytyków działalności prezydenta jest wśród Nowoczesnej (60 proc.).

OPB
Źródło: OPB

Co Polacy myślą o premier Beacie Szydło? Przeciwnicy premier mają 7-procentową przewagę (43 proc. popiera Szydło, 36 proc. ocenia ją negatywnie). Najbardziej negatywnie do premier odnosi się elektorat PO (82 proc.) i Nowoczesnej (68 proc.), w szeregach Kukiz’15 też jest więcej przeciwników Szydło (37 proc.), natomiast prawie cały elektorat PiS wystawia Szydło pozytywną ocenę (89 proc.).

Których ministrów znamy choćby tylko ze słyszenia? Okazuje się, że najpopularniejsi wśród Polaków są: Antoni Macierewicz (71 proc.), Zbigniew Ziobro (69 proc.), Jarosław Gowin (58 proc.), Mateusz Morawiecki (52 proc.) i Mariusz Błaszczak (48 proc.). Na ostatnich miejscach rankingu wylądowali ministrowie: Andrzej Adamczyk, Krzysztof Tchórzewski i Marek Gróbarczyk.

OPB
Źródło: OPB

Najgorzej oceniamy ministrów: Macierewicza (64 proc.), Szyszkę (62 proc.), Waszczykowskiego (56 proc.), Radziwiłła (52 proc.) i Błaszczaka (50 proc.). Wśród szefów resortów, którzy zebrali najwięcej pozytywnych ocen prym wiodą: Witold Bańka, Anna Streżyńska i Marek Gróbarczyk.

d2m46q0

Wyborcy PiS też chcą zmiany w rządzie

Ostatnio w mediach spekulowano o ewentualnej rekonstrukcji rządu, dlatego postanowiliśmy zapytać Polaków, czy premier powinna wymienić niektórych ministrów. Przewaga zwolenników zmian w rządzie Szydło jest zdecydowana (55 proc.), tylko 13 proc. Polaków jest zadowolonych z pracy ministrów i nie chce żadnych dymisji. Co ciekawe, rekonstrukcji domaga się także większość wyborców PiS (49 proc.). 61 proc. sympatyków Kukiz’15 również chce zmian, ale najwięcej osób wyczekujących rekonstrukcji jest wśród Nowoczesnej (96 proc.) i PO (87 proc.).

Którzy z ministrów powinni zostać odwołani? Polacy nie mają wątpliwości: pierwszy w kolejności jest Antoni Macierewicz (84 proc.), następnie Jan Szyszko (69 proc.), Witold Waszczykowski (64 proc.). Polacy nie są też zadowoleni z pracy Konstantego Radziwiłła (53 proc.) i Anny Zalewskiej (51 proc.). Tylko 15 proc. chce odwołania wicepremiera Mateusza Morawieckiego, a jeszcze mniej Polaków nie widzi w rządzie miejsca dla Witolda Bańki, Anny Streżyńskiej i Krzysztofa Tchórzewskiego.

OPB
Źródło: OPB

Ponad połowa Polaków nie słyszała o sprawie minister Streżyńskiej

Z naszego sondażu wynika, że większość Polaków (66 proc.) nie słyszała o sprawie wypowiedzi minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, w których krytycznie odniosła się do polityki gospodarczej i społecznej rządu oraz stwierdziła, że nie zgadza się na „militaryzację cyberbezpieczeństwa”. Tylko 34 proc. słyszało o tych słowach.

d2m46q0

Czy popieramy opinie minister cyfryzacji? „Tak” odpowiedziało 27 proc., 19 proc. jest przeciwnego zdania. Ciekawostką są podzielone opinie wśród wyborców PiS (25 proc. nie popiera, 23 proc. popiera). Również wśród elektoratów innych partii przeważają ci, którzy pozytywnie oceniają jej diagnozę prac rządu.

Czy Streżyńska swoimi wypowiedziami doprowadziła do konfliktu w rządzie? 25 proc. uważa, że właśnie tak się stało, natomiast 23 proc. takiego konfliktu nie dostrzega. Najwięcej osób, które wspomniany spór odnotowało jest wśród wyborców Kukiz’15 (55 proc.).

Polacy uważają, że minister cyfryzacji w wyniku swoich wypowiedzi nie zostanie zdymisjonowana (26 proc.), odmiennego zdania jest 18 proc. Podział głosów w elektoratach jest dość wyrównany, tylko wśród sympatyków Kukiz’15 przeważają ci, którzy uważają, że Anna Streżyńska straci stanowisko.

OPB
Źródło: OPB

Ponad połowa Polaków uważa, że wie, czym się zajmuje i za co odpowiada ministerstwo cyfryzacji. Może zaskakiwać, że w szeregach PiS grupa osób, która odpowiedziała pozytywnie (59 proc.) jest najmniejsza wśród sympatyków czterech partii.

d2m46q0

Dla 59 proc. Polaków możliwość załatwiania spraw urzędowych przez Internet jest ważna. To sprawa priorytetowa szczególnie dla wyborców PO i Nowoczesnej.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 29 kwietnia-3 maja 2017 r. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1065). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

d2m46q0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m46q0