ycipk-2qfcd7

Tylko w WP. Zmiana godzin lekcji religii to dobry pomysł. Tak uważają Polacy

Religia w szkole ma się odbywać przed lekcjami lub po nich – tego w nowym roku szkolnym chce warszawski ratusz. Na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, co sądzą o takim rozwiązaniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lekcje religii w liceum w Białymstoku.
Lekcje religii w liceum w Białymstoku. (East News, Fot: Piotr Sawecki)
ycipk-2qfcd7

Nauczanie religii w szkołach publicznych i przedszkolach zostało uregulowane w rozporządzeniu MEN z 1992 roku. W dokumencie nie określono, kiedy te lekcje mogą się odbywać. Dlatego ich umieszczanie w środku zajęć szkolnych - jak na ogół się dzieje - nie łamie przyjętych przez MEN zasad. W rozporządzeniu stwierdzono jednak, że uczniowie nie mogą być dyskryminowani ze względu na udział/absencję w lekcjach religii.

W praktyce uczniowie, którzy na religię nie chodzą, spędzali ten czas najczęściej na świetlicach – lekcje etyki, w których mogliby uczestniczyć, to rzadkość.

Od nowego roku szkolnego Warszawa chce powiedzieć "stop" przymusowym okienkom. Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska zapowiedziała, że "Warszawa zwróci się do dyrektorów szkół, aby tworząc plany tygodniowych zajęć, zwracali uwagę na umieszczanie zajęć nieobowiązkowych [a takimi są lekcje religii – red.] 'po' lub 'przed' zajęciami obowiązkowymi".

ycipk-2qfcd7

W badaniu na panelu Ariadna Wirtualna Polska zapytała, co Polacy sądzą o decyzji władz Warszawy.

57 proc. ankietowanych decyzję ocenia pozytywnie (31 proc. w sposób zdecydowanie pozytywny). Przeciw temu rozwiązaniu jest 20 proc. badanych.

WP.PL
Podziel się

Według badanych pomysł władz Warszawy powinien zostać zastosowany we wszystkich szkołach w kraju. Tak uznało 58 proc. ankietowanych. Przeciwnych jest 25 proc. uczestników badania.

ycipk-2qfcd7
WP.PL
Podziel się

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 15-18 lutego 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1090). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Polub WP Opinie
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2qfcd7

ycipk-2qfcd7
ycipk-2qfcd7