Trwa ładowanie...
27-02-2017 09:20

Tomasz Raczek: wpadka najważniejszym wydarzeniem tegorocznych Oscarów

W nocy z niedzieli na poniedziałek odbyła się 89. ceremonia wręczenia Oscarów. Swoją opinią na temat wydarzenia podzielił się z Wirtualną Polską krytyk filmowy Tomasz Raczek. Jego zdaniem w tym roku wygrała prawda.

Tomasz Raczek: wpadka najważniejszym wydarzeniem tegorocznych OscarówŹródło: PAP/EPA, fot: PAP/EPA
d4kmt9m
d4kmt9m

Zapytany o wpadkę, do której doszło przy wręczaniu nagrody dla najlepszego filmu, odpowiedział, że ma ona charakter symboliczny. Jego zdaniem wygrał film, który pokazuje prawdę – taką, której niekoniecznie byśmy chcieli.

- Uważam, że wpadka z wręczeniem Oscara dla najlepszego filmu producentom „La La Land” zamiast producentom „Moonlight” była najlepszym i najważniejszym wydarzeniem tegorocznych Oskarów, ponieważ dzięki tej sytuacji zobaczyliśmy pod mikroskopem, w takim ogromnym skrócie, to, co się dzieje na świecie, w Hollywood – podkreślił.

- Miała być biała bajka eskapistyczna, czyli ucieczkowa, bajka o tym, że szczęście jest możliwe - nawet jeśli osiągnięte za cenę miłości, to jednak możliwe. Zobaczyliśmy, że Hollywood działa, że fabryka snów działa, że Ameryka jest fabryką snów, i że generalnie, pomimo że świat się zmienia, to ciągle w zasięgu ręki jest to, o czym wszyscy marzymy. Tymczasem okazało się, że to właśnie nie za ten film przyznano Oscara, tylko za film, który jest dokładnym rewersem tej bajki. Jest czarną i ponurą bajką jak antyczna tragedia grecka. Nie jest to biała bajka z białymi ludźmi, tylko czarna bajka z Afroamerykanami , którzy wypełniają ten film. To jest bajka o tym, że spełnianie marzeń jest niemożliwe, że szczęście jest niemożliwe i że nawet jeśli zdarza się miłość, to i tak nie da się jej zrealizować, a świat jest ponury i pełen przemocy. Choć jest w nim poezja, to jest to poezja, która doprowadza do zawału serca i do ścisku serca. Okazuje się, że ten film wygrał i taka jest też prawda. Może chcielibyśmy białej bajki, ale jesteśmy na przełomie epok, przeżywamy cezurę i po drugiej stronie tej cezury na razie obowiązuje kolor czarny – zaznaczył.

Raczek odniósł się również do wyników w innych kategoriach. - Właściwie nie zaskoczyło mnie to, że Casey Affleck dostał Oskara za pierwszoplanową rolę w filmie „Manchester by the sea”, bo bardzo mu tego życzyłem i uważam , że to była najlepsza rola. Choć miał bardzo trudną sytuację, bo rozpętano przeciwko niemu bardzo szeroko zakrojoną akcję, mającą uniemożliwić mu otrzymanie nagrody - wyciągnięto sprawy obyczajowe przeciwko niemu sprzed wielu lat – to słusznie ją otrzymał. Cieszę się, że nagroda za działania artystyczne nie ma nic wspólnego z innymi kontekstami, bo tak być powinno, sztuki z życiem nie należy mieszać - mówił krytyk.

d4kmt9m

Ocenił również grę najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Zdaniem Raczka Emma Stone, choć jeszcze nie osiągnęła poziomu Meryl Streep, to i tak jest bardzo zdolna. - Nagroda dla Emmy Stone jest tak naprawdę wybudowaniem takiej bramy triumfalnej dla nowej najgorętszej gwiazdy Hollywoodu. Kilka lat temu coś takiego zrobiono dla Jennifer Lawrence. Teraz jest Emma Stone, czyli kolejna najgorętsza gwiazda z tego najmłodszego pokolenia, choć ma 28 lat. Naprawdę jest to wybitna aktora i właściwie za każdą rolę zasługuje na nagrodę – dodał.

Raczek skomentował również, jak jego zdaniem poradził sobie prowadzący galę Jimmy Kimmel. Jego wystąpienie polski krytyk określił jako „poprawne”. Za „nieudane” z kolei uważa wprowadzenie na galę turystów - choć jak podkreślił, jest zwolennikiem odchodzenia od tradycji. Raczek zauważył i docenia również to, że w tym roku wyróżniono wielu ciemnoskórych aktorów.

d4kmt9m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kmt9m

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj