Trwa ładowanie...

Świeccy w liście do nuncjusza: Głódź daleki od ewangelicznej skromności

Świeccy wierzący z Gdańska wysłali pismo do nuncjusza apostolskiego abpa Salvatore Pennacchio. W liście, który udostępnili redakcji WP, piszą: "Jest dla nas nie do przyjęcia, że Kościół nie reaguje na zgłoszenia pedofilii czy mobbing".

Świeccy w liście do nuncjusza: Głódź daleki od ewangelicznej skromnościŹródło: East News
d3ppm97
d3ppm97

Przypomnijmy, że protest przeciwko abp. gdańskiemu Sławojowi Leszkowi Głodziowi zaczął się od reportażu wyemitowanego w TVN24 w październiku w programie "Czarno na białym".

W programie anonimowi księża z Trójmiasta i okolic zarzucili Głódziowi m.in. ubliżanie, publiczne poniżanie i psychiczne znęcanie się nad księżmi oraz żądanie dodatkowych korzyści majątkowych od poszczególnych parafii.

KiIka dni później grupa 16 anonimowych księży z Trójmiasta wysłała list do nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Salvatore Pennacchio. Księża potwierdzili w liście prawdziwość zarzutów wobec abpa Głódzia. Księża ci do dziś się nie ujawnili, ale też nie doczekali się odpowiedzi na swój list.

Kolejny ruch wykonały osoby świeckie z Gdańska: zorganizowały one dwa protesty pod Kurią w Gdańsku Oliwie. Pierwszy protest miał miejsce 3 listopada, drugi 1 grudnia. Na czele zgromadzenia stanęła wtedy gdańszczanka Justyna Zorn.

d3ppm97

Jak Zorn mówi WP, tuż po pierwszym proteście grupa około 20 osób świeckich z Gdańska wysłała swój list do nuncjusza. Trafił on na biurko adresata 14 listopada.

Zorn: - Do dziś nie doczekaliśmy się żadnej odpowiedzi, żadnej reakcji, dlatego postanowiliśmy go opublikować w mediach.

Justyna Zorn mówi, że dzwoniła dwukrotnie do radcy nuncjatury apostolskiej w Warszawie, ks. prałata Kryspina Dubiela, ale rozmowy te nie przyniosły żadnych konkretów. Zorn chciała wiedzieć, czy nuncjatura zareaguje na protesty świeckich pod Kurią.

- Pytałam, czy wiedzą, co się u nas dzieje i jaka będzie ich reakcja. Do dziś nie mamy nic: ani odpowiedzi, ani wyznaczonej daty spotkania z nuncjuszem. Piszemy więc dalej, bo nie odpuścimy. Teraz czas na list do Sekretariatu Stanu, czyli takiego papieskiego MSZ w Watykanie - mówi Zorn.

East News
Źródło: East News

Świeccy: jesteśmy zdezorientowani

Czego domagają się świeccy z Gdańska? Jak wynika z listu do nuncjusza, który dostała do wglądu redakcja WP, świeccy domagają się reakcji hierarchów Kościoła na zarzuty wobec abpa Głódzia.

d3ppm97

Poniżej zamieszamy list podpisany przez Justynę Zorn:

Czcigodny Księże Arcybiskupie

Jako wierząca i praktykująca katoliczka, wraz z grupą wiernych archidiecezji gdańskiej, czuję się zaniepokojona i zdezorientowana sytuacją w gdańskim Kościele, a w szczególności jego milczeniem w sprawach ważnych i trudnych, bezpośrednio dotyczących Kościoła, który także my, wierni, współtworzymy.

Sytuacja, w której przedstawiciele gdańskiego Kościoła dysponując konkretnymi zgłoszeniami dotyczącymi aktów pedofilii i niewłaściwych zachowań w Kościele, milczą i nie podejmują czytelnych i zdecydowanych działań mających na celu wyjaśnienie sytuacji i zadośćuczynienie ofiarom w każdej możliwej formie - jest dla nas niedopuszczalna i sprzeczna z duchem chrześcijańskiej miłości i odpowiedzialności.

d3ppm97

Czuję się również zażenowana sytuacjami, opisywanymi wielokrotnie w mediach, dotyczącymi stylu kierowania naszą diecezją, braku opieki arcybiskupa nad księżmi, przypadkami mobbingu, niewłaściwego stylu komunikacji, braku dialogu i stylu bycia arcybiskupa, w naszej ocenie dalekiego od ewangelicznej skromności.

W odniesieniu do ostatnich wydarzeń, które miały miejsce w diecezji gdańskiej,
w ślad za rozmową telefoniczną z dnia 12.11.2019r zwracam się z uprzejmą prośbą do Jego Eminencji o zaproponowanie terminu spotkania w celu przeprowadzenia rozmowy na temat działań, które można podjąć w celu wyjaśnienia sytuacji i zadośćuczynienia osobom pokrzywdzonym.

Uprzejmie proszę o wyznaczenie terminu spotkania do 14 grudnia br.

Organizatorka spotkania pod kurią gdańską 03.11.2019, w imieniu pozostałych organizatorów
Justyna Zorn

d3ppm97
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ppm97