Trwa ładowanie...

Sondaż ws. zmian w konstytucji. Czego oczekują Polacy?

Zdecydowana większość badanych uważa, że obecna konstytucja spełnia swoją rolę - tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Co zatem sądzą o propozycjach jej zmiany, o których mówi Andrzej Duda?

Sondaż ws. zmian w konstytucji. Czego oczekują Polacy?Źródło: PAP
dxtlqde
dxtlqde

Aż 42 proc. ankietowanych jest zdania, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku nadal dobrze spełnia swoją rolę. Przeciwnie uważa 29 proc. Tyle samo też nie ma zdania na ten temat.

Najwięcej pozytywnych opinii na temat obecnej konstytucji jest wśród sympatyków PO i Nowoczesnej. Inaczej zdecydowanie to wygląda w obozie PiS i Kukiz'15.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Konstytucja ma znaczenie?

Na pytanie, czy według ciebie konstytucja jest ważna, 81 proc. respondentów odpowiedziało "tak". Tylko 6 proc. zaznaczyło odpowiedź "nie", 13 proc. nie miało zdania na ten temat.

dxtlqde

Konstytucja jest ważna właściwie w równej mierze dla zwolenników PiS (94 proc.), PO (99 proc.), jak i Nowoczesnej (99 proc.). Wśród sympatyków Kukiz'15 tego zdania jest jedynie 63 proc. badanych i aż 33 proc. przeciwnego.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Referendum prezydenckie

Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Prezydent chce, by referendum to odbyło się 11 listopada 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

57 proc. ankietowanych zadeklarowało, że weźmie w nim udział. 21 proc. nie zamierza głosować, a 22 proc. jest jeszcze niezdecydowanych.

dxtlqde

Najwięcej osób, które nie pójdą na referendum, jest w obozie Kukiz'15 (27proc.).

WP.PL
Źródło: WP.PL

Zobacz także: Prezydent Duda zapowiada zmiany

Jak oceniasz pomysły, by zmienić konstytucję?

Na nasze pytanie o ocenę pomysłu zmian konstytucji, zdania są mocno podzielone. 33 proc. ocenia je pozytywnie, 30 proc. negatywnie i aż 37 proc. nie ma zdania na ten temat. Najwięcej zwolenników zmian jest wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości (72 proc.). Wśród tych jest też najmniej przeciwników (jedynie 4 proc.).

dxtlqde

Najwięcej natomiast osób, które oceniają koncepcję zmian w konstytucji negatywnie jest w obozie Nowoczesnej (63 proc.), potem PO (56 proc.) i Kukiz'15 (43 proc.).

WP.PL
Źródło: WP.PL

Obawiasz się zmian?

43 proc. respondentów boi się tego, jakie zmiany mogą pojawić się w Konstytucji RP. 29 proc. badanych nie ma takich obaw.

Najwięcej osób zaniepokojonych jest wśród zwolenników Nowoczesnej (85 proc.) i PO (65 proc.). Wśród nich też najmniej osób nie wyraziło takiej obawy.

dxtlqde

Co ciekawe - od ostatniego badania w maju tego roku - wzrosła liczba osób, które nie boją się ewentualnych zmian, a zmalała liczba tych, którzy się tego obawiają.

WP.PL
Źródło: WP.PL

W opinii dr Tomasza Barana z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego badanie dowodzi, że jednym kluczowych powodów udziału w referendum może być obawa znacznej części Polaków (43%) przed zmianami jakie mogą zostać wprowadzone w Konstytucji przez PiS.

Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 29 września - 2 października 2017 roku.

dxtlqde
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxtlqde