Trwa ładowanie...

Sondaż WP ws. komisji reprywatyzacyjnej. Polacy w jednej kwestii są bardzo zgodni

Prace komisji weryfikacyjnej przykuwają uwagę Polaków, ale nie mamy złudzeń: służy ona wyłącznie interesom politycznym - takie są wyniki sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Według badania, postać Hanny Gronkiewicz-Waltz negatywnie wpływa na wizerunek i poparcie dla Platformy Obywatelskiej.

Sondaż WP ws. komisji reprywatyzacyjnej. Polacy w jednej kwestii są bardzo zgodniŹródło: PAP
d1c4m3n
d1c4m3n

Prace komisji weryfikacyjnej, obok komisji śledczej ds. Amber Gold, zdecydowanie przykuwają uwagę Polaków. Ma ona wyjaśnić sprawę reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Posłowie, pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, przesłuchali już byłego dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami. Zeznania Marcina Bajko pogrążyły Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy została ukarana kwotą 6 tys. złotych za niestawienie się przed komisją.

d1c4m3n

Hanna Gronkiewicz-Waltz szkodzi PO. Tak uważa 53 proc. ankietowanych

Prace komisji weryfikacyjnej śledzi większość Polaków. Według sondażu WP, aż 68 proc. ankietowanych "zna choćby tylko ze słyszenia sprawę afery reprywatyzacyjnej w Warszawie". Przykuwa ona uwagę głównie wyborców PO (89 proc.), Nowoczesnej (79 proc.) i PiS (74 proc. ankietowanych).

Samo powołanie komisji jest pozytywnie oceniane przez Polaków (42 proc.). W tej grupie są głównie wyborcy PiS (68 proc.), Kukiz'15 (49 proc.) oraz Nowoczesnej (42 proc.). Przeciwnikami powołania składu jest 26 proc., a 32 proc stwierdziło, że "trudno powiedzieć".

Sonda
Źródło: Sonda, fot: WP

Według sondażu, postać Hanny Gronkiewicz-Waltz negatywnie wpływa na wizerunek i poparcie dla Platformy Obywatelskiej. Tak uważa 53 proc. ankietowanych. Z kolei 38 proc. osób twierdzi, że nie ma wpływu. Tylko 9 proc. jest za tym, że prezydent Warszawy stanowi pozytywny wpływ na poparcie dla PO.

d1c4m3n

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Polacy podzieleni

Polacy podzielili się niemal po połowie, jeśli chodzi o sprawę wyjaśniania reprywatyzacji w stolicy. 38 proc. wierzy, że komisji uda się wyjaśnić aferę, a 35 proc. jest przeciwnego zdania. 27 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

Aż 81 proc. zwolenników PO nie wierzy, że komisja spełni swoje zadanie. Z kolei wyborcy PiS i Kukiz'15 uważają, że komisja pracuje merytorycznie. Taki pogląd ma aż 42 proc. ankietowanych.

Większość Polaków uważa, że komisja weryfikacyjna służy wyłącznie interesom politycznym (54 proc.). Przekonani są o tym wyborcy PO (88 proc.), Nowoczesnej (74 proc.) i Kukiz'15 (69 proc.). Przyznają to nawet zwolennicy PiS (26 proc.).

Sonda
Źródło: Sonda, fot: WP

Komu zależy na wyjaśnieniu "dzikiej" reprywatyzacji?

42 proc. badanych jest zdania, że to PiS najbardziej zależy na wyjaśnieniu afery (42 proc.). Druga w kolejności jest Kukiz'15 (11 proc.), a potem PO (4 proc.). Co ciekawe, nikt nie wskazał PSL, ani partii Razem. 39 proc. ankietowanych nie wiedziało, jaka partie wskazać.

Polacy uważają również, że to PO najmniej zależy na poznaniu prawdy.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 30 czerwca - 3 lipca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1056). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

d1c4m3n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c4m3n