Trwa ładowanie...

Sondaż WP. Polacy nie chcą picia i palenia na plażach

Polacy cenią sobie spokój na wakacjach. Taki wniosek płynie z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Okazuje się, że większość społeczeństwa chce zakazu spożywania alkoholu i palenia w kurortach wypoczynkowych.

Sondaż WP. Polacy nie chcą picia i palenia na plażachŹródło: PAP, fot: Stuart Pearce
d4a5qtd
d4a5qtd

Gdyby to zależało od Polaków, ograniczyliby swobodę podczas wakacji. Pomysł zakazu spożywania alkoholu i palenia tam, gdzie wypoczywają, im się podoba.

Zapytaliśmy badanych o zakaz sprzedaży alkoholu w nocy w godzinach od 23 do 6 w miejscowościach, gdzie znajdują się letnie kurorty wypoczynkowe w Polsce. Tu społeczeństwo okazało się podzielone. 42 proc. pytanych ten pomysł ocenia pozytywnie (25 proc. - raczej pozytywnie, 17 proc. - zdecydowanie pozytywnie), a 41 proc. - negatywnie (21 proc. - zdecydowanie negatywnie, 20 proc. - raczej negatywnie). 17 proc. nie zajęło stanowiska w sprawie.

Na "tak" jest aż 57 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości i 40 proc. elektoratu Platformy Obywatelskiej. Przeciwne temu pomysłowi jest z kolei 31 proc. sympatyków PiS i 46 proc. zwolenników PO. 17 proc. nie zajęło stanowiska w sprawie.

WP.PL
Źródło: WP.PL

W przypadku zakazu spożywania alkoholu na wszystkich plażach w Polsce różnica w odpowiedziach jest większa. Aż 65 proc. ocenia ten pomysł pozytywnie, z czego 33 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie pozytywnie", a 32 proc. - "raczej pozytywnie". Przeciwnego zdania jest 25 proc. respondentów. 14 proc. tej grupy stanowią osoby zdecydowane, 11 proc. skłaniało się ku takiej odpowiedzi. 10 proc. nie umiało odpowiedzieć na to pytanie.

d4a5qtd

Zwolennikami tego pomysłu okazali się też wyborcy PiS (75 proc.) i PO (65 proc). Wśród sympatyków tych partii są też jednak przeciwnicy takiego rozwiązania. To 21 proc. elektoratu PiS i 25 proc. zwolenników Platformy.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Zobacz także: "To mogła być prowokacja". Rybacy odpierają zarzuty mordowania fok

Z paleniem też koniec

W sondażu padło też pytanie o zakaz palenia na plażach. Większość respondentów, bo aż 68 proc. mówi "tak" temu pomysłowi. 41 proc. tej grupy ocenia to rozwiązanie zdecydowanie pozytywnie, a raczej pozytywnie pozostałe 27 proc.

d4a5qtd

20 proc. badanych jest przeciwne zakazowi (12 proc. - raczej, 8 proc. - zdecydowanie). Odpowiedź "nie wiem" wybrało 12 proc. pytanych.

Wyborcy dwóch największych partii politycznych chcą wprowadzenia zakazu palenia na plażach. Tego zdania jest 75 proc. zwolenników PiS i 63 proc. sympatyków PO. Przeciwne zakazowi jest 20 proc. elektoratu PiS i 25 proc. wyborców PO.

WP.PL
Źródło: WP.PL

36 proc. Polaków deklaruje też, że zwróciliby uwagę osobie, która pali bądź pije w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz. Nie postąpiłoby tak z kolei 33 proc. badanych. Powód? Bo im to nie przeszkadza. 12 proc. pytanych zapewnia, że w takim wypadku zagroziłoby wezwaniem straży miejskiej lub policji, a 11 proc. nie poprzestałoby na groźbie, ale zadzwoniłoby po służby.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Sondaż został przeprowadzony w dniach 22-25 czerwca 2018 roku, metoda CAWI, na ogólnopolskiej próbie osób od 18 lat wzwyż (N=1060). Kwoty zostały dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

d4a5qtd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a5qtd