Trwa ładowanie...
d2r9zbw

Sondaż WP. Czy Agata Kornhauser-Duda powinna zabrać głos ws. ustawy o IPN?

Żona prezydenta Agata Kornhauser-Duda nie wyraziła swojej opinii na temat nowelizacji ustawy o IPN. Polacy okazali się dla niej wyrozumiali. Więcej osób pozytywnie ocenia jej milczenie w tej sprawie - wynika z sondażu Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy zabrali głos w sprawie aktywności pierwszej damy w debacie politycznej w Polsce
Polacy zabrali głos w sprawie aktywności pierwszej damy w debacie politycznej w Polsce (PAP, Fot: Marcin Kmiecinski)
d2r9zbw

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech, między innymi za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką w trakcie II Wojny Światowej, w tym za zagładę Żydów oraz za używanie określenia "polskie obozy śmierci". Pojawiły się głosy, że pierwsza dama powinna zająć stanowisko w tej sprawie. Brak reakcji zarzuciła jej m.in. dziennikarka Weronika Książek. W emocjonalnym liście zwróciła uwagę na to, że żona prezydenta ma żydowskich przodków.

Polacy są w tej sprawie jednak podzieleni. Z sondażu WP na panelu Ariadna wynika, że 34 proc. obywateli pozytywnie ocenia fakt, że Kornhauser-Duda nie wyraziła swojej opinii na temat nowelizacji ustawy o IPN. 18 proc. tej grupy wskazało odpowiedź: "raczej pozytywnie", a 16 proc. - "zdecydowanie pozytywnie".

Odmiennego zdania jest 23 proc. respondentów, z czego 15 proc. stanowią osoby zdecydowane, a 8 proc. badanych skłania się ku tej opinii. 43 proc. nie potrafiło zabrać stanowiska w sprawie.

   OPB
(OPB)

PiS wspiera prezydentową w decyzji

Na największe zrozumienie pierwsza dama może liczyć ze strony wyborców PiS. 58 proc. uważa, że Kornhauser-Duda postępuje właściwie. Przeciwnego zdania jest 13 proc. elektoratu partii rządzącej.

d2r9zbw

Pozytywnie milczenie żony prezydenta w sprawie nowelizacji ustawy o IPN ocenia też 41 proc. sympatyków Kukiz'15, 37 proc. - Nowoczesnej oraz 26 proc. - Platformy Obywatelskiej.

Jednocześnie fakt, że Kornhauser nie zabrała głosu, negatywnie odbiera z kolei 42 proc. zwolenników Nowoczesnej, 37 proc. - Kukiz'15 oraz 35 proc. PO.

Respondenci zostali też zapytani o to, czy żona prezydenta powinna zabierać głos i wyrażać swoje opinie w debacie politycznej w Polsce. W tym wypadku odpowiedzi podzieliły badanych po równo. 39 proc. ankietowanych wybrała bowiem odpowiedź "tak" i tyle samo osób wskazało na "nie".

_Badanie zostało przeprowadzone w dniach 9-12 lutego 2018 roku, metodą CAWI, na ogólnopolskiej próbie osób od 18 lat wzwyż (N=1066). Kwoty dobrano wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. _

d2r9zbw

Podziel się opinią

Share
d2r9zbw
d2r9zbw