Ronald Reagan
Miejsce urodzenia: | Tampico, Illinois |
Filmografia: | (Jack Browning) |
Ronald Reagan, właściwie Ronald Wilson Reagan, był 40. prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 1981-1989, a wcześniej pełnił również funkcję 33. gubernatora Kalifornii z nominacji Partii Republikańskiej. Zanim rozpoczął karierę polityczną zajmował się dziennikarstwem oraz aktorstwem. Zmarł w 2004 roku wskutek choroby. Pośmiertnie wyróżniono go Orderem Orła Białego Rzeczpospolitej Polskiej.
Ronald Reagan – biografia
Ronald Reagan urodził się w Tampico w stanie Illinois w 1911 roku, był drugim synem Johna Reagana i Nelle Wilson. Początkowo rodzina bardzo często zmieniała miejsce zamieszkania, ale ostatecznie, w 1920 roku, osiedliła się w miejscowości Dixon.
Ronald Reagan w wieku 15 lat podjął pracę jako ratownik w kąpielisku Lowell Park. Następnie dostał się do Eureka College, studiował tam głównie ekonomię oraz socjologię. Po studiach zaczął pracować jako komentator sportowy w radiu.
W 1940 roku Ronald Reagan ożenił się Jane Wyman, z którą miał córkę Maureen oraz adoptowanego syna Michaela. Niestety, małżeństwo rozpadło się, a w 1952 roku Reagan ożenił się po raz drugi. Jego żoną została Nancy Davis, z którą miał dwoje dzieci, Patti i Rona.
Ronald Reagan – kariera aktorska
Ronald Reagan, zanim został politykiem, grywał w wielu hollywoodzkich filmach głównie role drugoplanowe. Jego debiutem był film "Miłość w eterze”, odgrywał tam rolę Andy'ego McCaina. Następnie wystąpił w "Sierżancie Murphym” jako szeregowy Dennis Reilley, potem w "Kowboju z Brooklynu” jako Pat Dunn, a także w Mrocznym zwycięstwie jako Alec Hamin. Jego ostatnią rolą była rola Jacka Browninga w produkcji "Zabójcy” z 1964 roku.
Ronald Reagan – kariera polityczna
W 1966 roku Ronald Reagan wystartował w wyborach na gubernatora Kalifornii, które następnie wygrał. Urząd ten sprawował dwa razy: po raz drugi wybrano go w 1970 roku. Ronald Reagan opowiadał się za karą śmierci i wykazywał konserwatywne poglądy, które stały w opozycji do popularnego wówczas ruchu hippisowskiego.
W 1980 roku wystartował w wyborach na prezydenta USA z nominacji Partii Republikańskiej z pozytywnym skutkiem. Druga kadencja Ronalda Reagana rozpoczęła się w 1984 roku.
W pierwszej kadencji Reagan skupiał się na poprawieniu sytuacji gospodarczej w Ameryce, tj. redukował wydatki socjalne i publiczne oraz zmniejszał podatki, ale jednocześnie finansował obficie sektor wojskowy. Mimo tego, że dług publiczny za jego kadencji zwiększył się trzykrotnie, to jednak Stany Zjednoczone osiągnęły w tym czasie bardzo wysokie tempo rozwoju. Wszystko to było konsekwencją zimnej wojny oraz związanym z nią wyścigiem zbrojeń, które napędzało gospodarkę oraz rozwój technologii w sektorze wojskowym.
Reagan był również bardzo negatywnie nastawiony do ustroju komunistycznego, a niektórzy twierdzą, że jego polityka bardzo przyczyniła się do upadku Związku Radzieckiego. Sam nazwał to państwo "imperium zła”.
Ronald Reagan w Polsce
Ronald Reagan opowiadał się za dążeniem Polski do uniezależnienia się od Związku Radzieckiego. Jego pomoc wyrażała się w przekazywaniu polskiej opozycji funduszy na walkę z komunistycznymi władzami.
W 1990 roku Ronald Reagan odwiedził Polskę i wygłosił w Stoczni Gdańskiej przemówienie. Odznaczono go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Honorowym Obywatelstwem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Komentarze