Trwa ładowanie...

Przyznał się, że to on założył koszulkę KOD na pomnik Lecha Kaczyńskiego

Akcja zakładania koszulek KOD z hasłem "KonsTYtucJA" na polskie pomniki trwa. W sumie takie koszulki mogły trafić na 180 pomników, w tym nawet Misia Uszatka w Łodzi. Tymczasem poszukiwany przez policję inicjator akcji, który jako pierwszy założył koszulkę "Konstytucja, Jędrek" na pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie właśnie się ujawnił.

Przyznał się, że to on założył koszulkę KOD na pomnik Lecha KaczyńskiegoŹródło: Facebook KOD
d2pne31
d2pne31

Akcja rozpoczęła się od Szczecina. To tam właśnie Łukasz Olejnik, działacz KOD w zachodniopomorskiem, ubrał 28 lipca pomnik Lecha Kaczyńskiego w koszulkę z napisem „Konstytucja, Jędrek”. Jędrek to oczywiście Andrzej Duda.

Policjanci zaczęli szukać mężczyzny, który ich zdaniem naruszył art. 261 kodeksu karnego. Mowa w nim o tym, że kto znieważa pomnik, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Olejnik ujawnił się w poniedziałek, 6 sierpnia w Gdańsku, na konferencji KOD przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej.

Czy nie boi się konsekwencji? Odpowiada: - Nie! Policja mnie szukała, ale póki co do mnie do domu nikt się nie zgłosił. Nie jestem żadnym bohaterem. Nie przyznaję się do żadnej dewastacji pomnika! Lech Kaczyński szanował Konstytucję, KRS i Trybunał Konstytucyjny i na pewno nie zamierzałem go obrażać. A poza tym to nie jest pomnik? To figura, która stoi na działce należącej do NSZZ Solidarność, bo władze miasta nie zgodziły się na taki pomnik.

d2pne31

Dlaczego „Jędrek”, czyli Andrzej Duda? – Bo to Duda powinien strzec Konstytucji, ale słabo mu to wychodzi. Staram się więc przypomnieć mu o tym.

Olejnik mówi, że KOD działa i ma się dobrze: - Mateusz Kijowski wyrządził nam dużo szkód, ale to minęło i najlepsze przed nami.

Przypomnijmy, że inne oddziały KOD w Polsce szybko podchwyciły pomysł Olejnika. Radomir Szumełda z Gdańska: -

Pomysł nam się spodobał i ubraliśmy w te koszulki 27 nieoczywistych pomników, w tym warszawską Syrenkę i Chopina oraz wrocławskie krasnoludki.

d2pne31

Dalej akcja została podchwycona przez ludzi i rozwinęła się spontanicznie. Koszulki wylądowały na plecach pomników Agnieszki Osieckiej w Warszawie, Haliny Poświatowskiej w Częstochowie, a w Łodzi na Misiu Uszatku i Julianie Tuwimie. Toruński KOD przebrał tamtejszą piernikarkę.

- A na koniec zadzwoniła do nas menadżerka Rogera Watersa z Pink Floyd i powiedziała, że Waters widział zdjęcia i chce taką koszulkę na koncert w gdańskiej Ergo Arenie – mówi Szumełda. – W Gdańsku mieliśmy więc legendarnego muzyka w tej koszulce.

Akcja dotarła do Chicago, gdzie doklejono napis "Konstytucja, Andy" na znaku z nazwą ulicy Lech Kaczynski Way.

Facebook KOD
Źródło: Facebook KOD

Co na to prawica? Portale prawicowe piszą o „dewastacji pomników” i o ich „zbeszczeszczeniu”.

Prawicowa „Gazeta Polska Codziennie” komentuje: Mokrym snem kodomitów [obraźliwie o sympatykach KOD – red.] jest wywołanie antyrządowego buntu ulicy. Jednak ich manifestacje to na ogół frekwencyjne klapy, skupiające grupki stałych bywalców w podeszłym wieku. Zabawny to widok, gdy niby-poważni ludzie po zmroku przemykają przez łódzkie ulice, myśląc, że walczą w konspiracji z rzekomym reżimem”.

d2pne31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pne31