Przytłaczająca większość badanych Polaków widzi zmiany klimatyczne [BADANIE]
Polacy zauważają zmiany klimatu, ale głównie te widoczne gołym okiem na termometrze. Jak walczyć na co dzień z dewastacją środowiska i rabunkową eksploatacją zasobów naszej planety? Badani w panelu Ariadna wskazali kilka rozwiązań do zastosowania od zaraz.
Czy Ty osobiście zauważasz jakiekolwiek niekorzystane zmiany klimatyczne w Polsce? – zapytaliśmy Polaków na panelu Ariadna. Aż 77 proc. badanych odpowiedziało, że tak. Tylko 11 proc. – że nie. Większość społeczeństwa nie ma więc wątpliwości – zmiany klimatyczne są realne i dotykają nas bezpośrednio.
Zgodnie z głosami badanych na panelu Ariadna zmiany klimatyczne dostrzega 82 proc. kobiet i 72 proc. mężczyzn. Jakie dokładnie zmiany widzą?
Badani mogli wskazać kilka odpowiedzi. Wskazali, po pierwsze, coraz wyższe temperatury latem. Tę odpowiedź wybrało 80 proc. badanych. Kolejne zjawiska budzące niepokój to gwałtowne burze i gradobicia – jako znak zmian klimatu wskazuje je 76 proc. badanych.
59 proc. badanych wskazało smog, przy czym należy zaznaczyć, że jest on efektem działalności człowieka.
Polacy zauważyli też rosnący problem z wodą w Polsce. 30 proc. badanych za sygnał zmian klimatu wskazało – i słusznie – kłopoty z jej dostępnością w kranach, które ostatnio dotknęły m.in. Skierniewice. Szerzej o tym, co będzie oznaczał niedobór wody w Polsce, jeśli zmiany klimatyczne będą postępować, opisał nasz reporter Witold Ziomek:
28 proc. wybrało odpowiedź: "obniżanie poziomu wody w niektórych jeziorach" - o czym pisaliśmy w WP niedawno, alarmując o katastrofie na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Jeziora wysychają - zdaniem ekologów odpowiedzialna jest za to odkrywkowan kopalnia węgla Konin.
Przeczytaj też: Zniszczyliśmy w Polsce bagna. Zrobiliśmy to na własną zgubę
Co każdy z nas w Polsce mógłby zrobić w pierwszej kolejności, by powstrzymać niekorzystne zmiany klimatyczne? Takie pytanie zadaliśmy naszym respondentom. Niektóre rozwiązania naprawdę nie są trudne do zastosowania:
- Przestać korzystać z torebek foliowych – odpowiedziało tak 22 proc. badanych.
- Oszczędzać wodę – również postulat ten poparło 22 proc. respondentów. Można na przykład zakręcić kran w trakcie namydlania pod prysznicem, i odkręcać tylko, aby spłukać mydło.
- Oszczędzać energię – również 22 proc. badanych osób wskazało to rozwiązanie. Czy zawsze wyłączacie światło, wychodząc z pokoju wieczorem?
- Częściej korzystać z komunikacji miejskiej – odpowiedziało tak 14 proc. badanych. To oznacza mniej samochodów, mniej spalin, mniej smogu, mniej zanieczyszczeń. Można też przesiąść się w auto elektryczne, co zasugerowało 11 proc. badanych.
- I na koniec - przestać kupować wodę w plastikowych butelkach. Jest to łatwe do zastosowania w szczególności tam, gdzie dostępna jest zdatna do picia woda z kranu.
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1047 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 14 – 17 czerwca 2019 roku.