Trwa ładowanie...
d38mjqw

Przytłaczająca większość badanych Polaków widzi zmiany klimatyczne [BADANIE]

Polacy zauważają zmiany klimatu, ale głównie te widoczne gołym okiem na termometrze. Jak walczyć na co dzień z dewastacją środowiska i rabunkową eksploatacją zasobów naszej planety? Badani w panelu Ariadna wskazali kilka rozwiązań do zastosowania od zaraz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Polsce zaczynamy mieć coraz większy problem z wodą [zdjęcie ilustracyjne, przedstawia sztuczny zbiornik w trakcie prac technicznych, stąd obniżenie poziomu wody]
W Polsce zaczynamy mieć coraz większy problem z wodą [zdjęcie ilustracyjne, przedstawia sztuczny zbiornik w trakcie prac technicznych, stąd obniżenie poziomu wody] (PAP, Fot: Wojtek Jargiło)
d38mjqw

Czy Ty osobiście zauważasz jakiekolwiek niekorzystane zmiany klimatyczne w Polsce? – zapytaliśmy Polaków na panelu Ariadna. Aż 77 proc. badanych odpowiedziało, że tak. Tylko 11 proc. – że nie. Większość społeczeństwa nie ma więc wątpliwości – zmiany klimatyczne są realne i dotykają nas bezpośrednio.

Wyniki badania na panelu Ariadna WP.PL
Wyniki badania na panelu Ariadna (WP.PL, Fot: Ariadna)

Zgodnie z głosami badanych na panelu Ariadna zmiany klimatyczne dostrzega 82 proc. kobiet i 72 proc. mężczyzn. Jakie dokładnie zmiany widzą?
Badani mogli wskazać kilka odpowiedzi. Wskazali, po pierwsze, coraz wyższe temperatury latem. Tę odpowiedź wybrało 80 proc. badanych. Kolejne zjawiska budzące niepokój to gwałtowne burze i gradobicia – jako znak zmian klimatu wskazuje je 76 proc. badanych.

d38mjqw

59 proc. badanych wskazało smog, przy czym należy zaznaczyć, że jest on efektem działalności człowieka.

Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP WP.PL
Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP (WP.PL, Fot: Ariadna)

Polacy zauważyli też rosnący problem z wodą w Polsce. 30 proc. badanych za sygnał zmian klimatu wskazało – i słusznie – kłopoty z jej dostępnością w kranach, które ostatnio dotknęły m.in. Skierniewice. Szerzej o tym, co będzie oznaczał niedobór wody w Polsce, jeśli zmiany klimatyczne będą postępować, opisał nasz reporter Witold Ziomek:

28 proc. wybrało odpowiedź: "obniżanie poziomu wody w niektórych jeziorach" - o czym pisaliśmy w WP niedawno, alarmując o katastrofie na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Jeziora wysychają - zdaniem ekologów odpowiedzialna jest za to odkrywkowan kopalnia węgla Konin.

d38mjqw

Przeczytaj też: Zniszczyliśmy w Polsce bagna. Zrobiliśmy to na własną zgubę

Co każdy z nas w Polsce mógłby zrobić w pierwszej kolejności, by powstrzymać niekorzystne zmiany klimatyczne? Takie pytanie zadaliśmy naszym respondentom. Niektóre rozwiązania naprawdę nie są trudne do zastosowania:

  • Przestać korzystać z torebek foliowych – odpowiedziało tak 22 proc. badanych.
  • Oszczędzać wodę – również postulat ten poparło 22 proc. respondentów. Można na przykład zakręcić kran w trakcie namydlania pod prysznicem, i odkręcać tylko, aby spłukać mydło.
  • Oszczędzać energię – również 22 proc. badanych osób wskazało to rozwiązanie. Czy zawsze wyłączacie światło, wychodząc z pokoju wieczorem?
  • Częściej korzystać z komunikacji miejskiej – odpowiedziało tak 14 proc. badanych. To oznacza mniej samochodów, mniej spalin, mniej smogu, mniej zanieczyszczeń. Można też przesiąść się w auto elektryczne, co zasugerowało 11 proc. badanych.
  • I na koniec - przestać kupować wodę w plastikowych butelkach. Jest to łatwe do zastosowania w szczególności tam, gdzie dostępna jest zdatna do picia woda z kranu.

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1047 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 14 – 17 czerwca 2019 roku.

d38mjqw

Podziel się opinią

Share
d38mjqw
d38mjqw