Trwa ładowanie...

Przytłaczająca większość badanych Polaków widzi zmiany klimatyczne [BADANIE]

Polacy zauważają zmiany klimatu, ale głównie te widoczne gołym okiem na termometrze. Jak walczyć na co dzień z dewastacją środowiska i rabunkową eksploatacją zasobów naszej planety? Badani w panelu Ariadna wskazali kilka rozwiązań do zastosowania od zaraz.

Przytłaczająca większość badanych Polaków widzi zmiany klimatyczne [BADANIE]Źródło: PAP, fot: Wojtek Jargiło
d2vdgll
d2vdgll

Czy Ty osobiście zauważasz jakiekolwiek niekorzystane zmiany klimatyczne w Polsce? – zapytaliśmy Polaków na panelu Ariadna. Aż 77 proc. badanych odpowiedziało, że tak. Tylko 11 proc. – że nie. Większość społeczeństwa nie ma więc wątpliwości – zmiany klimatyczne są realne i dotykają nas bezpośrednio.

Wyniki badania na panelu Ariadna WP.PL
Wyniki badania na panelu Ariadna Źródło: WP.PL, fot: Ariadna

Zgodnie z głosami badanych na panelu Ariadna zmiany klimatyczne dostrzega 82 proc. kobiet i 72 proc. mężczyzn. Jakie dokładnie zmiany widzą?
Badani mogli wskazać kilka odpowiedzi. Wskazali, po pierwsze, coraz wyższe temperatury latem. Tę odpowiedź wybrało 80 proc. badanych. Kolejne zjawiska budzące niepokój to gwałtowne burze i gradobicia – jako znak zmian klimatu wskazuje je 76 proc. badanych.

59 proc. badanych wskazało smog, przy czym należy zaznaczyć, że jest on efektem działalności człowieka.

Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP WP.PL
Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP Źródło: WP.PL, fot: Ariadna

Polacy zauważyli też rosnący problem z wodą w Polsce. 30 proc. badanych za sygnał zmian klimatu wskazało – i słusznie – kłopoty z jej dostępnością w kranach, które ostatnio dotknęły m.in. Skierniewice. Szerzej o tym, co będzie oznaczał niedobór wody w Polsce, jeśli zmiany klimatyczne będą postępować, opisał nasz reporter Witold Ziomek:

d2vdgll

28 proc. wybrało odpowiedź: "obniżanie poziomu wody w niektórych jeziorach" - o czym pisaliśmy w WP niedawno, alarmując o katastrofie na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Jeziora wysychają - zdaniem ekologów odpowiedzialna jest za to odkrywkowan kopalnia węgla Konin.

Co każdy z nas w Polsce mógłby zrobić w pierwszej kolejności, by powstrzymać niekorzystne zmiany klimatyczne? Takie pytanie zadaliśmy naszym respondentom. Niektóre rozwiązania naprawdę nie są trudne do zastosowania:

  • Przestać korzystać z torebek foliowych – odpowiedziało tak 22 proc. badanych.
  • Oszczędzać wodę – również postulat ten poparło 22 proc. respondentów. Można na przykład zakręcić kran w trakcie namydlania pod prysznicem, i odkręcać tylko, aby spłukać mydło.
  • Oszczędzać energię – również 22 proc. badanych osób wskazało to rozwiązanie. Czy zawsze wyłączacie światło, wychodząc z pokoju wieczorem?
  • Częściej korzystać z komunikacji miejskiej – odpowiedziało tak 14 proc. badanych. To oznacza mniej samochodów, mniej spalin, mniej smogu, mniej zanieczyszczeń. Można też przesiąść się w auto elektryczne, co zasugerowało 11 proc. badanych.
  • I na koniec - przestać kupować wodę w plastikowych butelkach. Jest to łatwe do zastosowania w szczególności tam, gdzie dostępna jest zdatna do picia woda z kranu.

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1047 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 14 – 17 czerwca 2019 roku.

d2vdgll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vdgll

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj