ycipk-2yjbwr

Powiedzieć dziecku: "św. Mikołaj nie istnieje", to przerażające zadanie. Polacy unikają go jak ognia

Kto przynosi prezenty? W 81 proc. polskich rodzin dzieci są przeświadczone, że to św. Mikołaj – wynika z badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
4 grudnia 2018 roku. Betlejem Poznańskie na Placu Wolności.
4 grudnia 2018 roku. Betlejem Poznańskie na Placu Wolności. (East News, Fot: Dawid Tatarkiewicz)
ycipk-2yjbwr

Kto z nas nie czekał na pierwszą gwiazdkę? Kto, wypatrując sań św. Mikołaja, nie przyklejał nosa do szyby? Niewielu by się pewnie znalazło. I to musi być główny powód, dla którego już jako dorośli nie chcemy odbierać dzieciom tych magicznych chwil.

Z badania na panelu Ariadna wynika, że aż w 81 proc. polskich rodzin dzieciom mówi się, że prezenty przynosi im brodaty święty.

A na kogo powinno spać poinformowanie dzieci, że święty nie istnieje? Okazuje się, że większość badanych najchętniej uciekłoby przed tym zadaniem. 55 proc. jest zdania, że z czasem dziecko samo zrozumie, że św. Mikołaja nie ma. Jeśli już ktoś miałby "zabić" grubego dostarczyciela prezentów, to raczej rodzice. W tej roli matkę i ojca widziałoby 34 proc. badanych. Na babcię lub dziadka wskazało 6 proc., a na rówieśników 5 proc.

ycipk-2yjbwr
WP.PL
Podziel się

Równocześnie, choć kultywujemy tradycję potajemnego podrzucania podarków za Mikołaja, już tylko (a może jednak "aż") 68 proc. Polaków ocenia ją w pozytywny sposób. Niezdecydowanych jest 19 proc., a 13 proc. postrzega okłamywanie dzieci w sprawie św. Mikołaja negatywnie.

WP.PL
Podziel się

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 30 listopada-3 grudnia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1057). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

ycipk-2yjbwr
Polub WP Opinie
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2yjbwr

ycipk-2yjbwr
ycipk-2yjbwr