Trwa ładowanie...
d3gyew5

Polscy dyplomaci ratowali Żydów przed nazistami. Nieznana historia ujrzała światło dzienne

Pracownicy polskiej ambasady w Bernie w Szwajcarii uruchomili w czasie II wojny światowej „fabrykę” produkującą fałszywe paszporty. W ten sposób pomogli co najmniej dwóm tysiącom Żydom uciec do Ameryki Południowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podrobiony dokument przygotowany przez Grupę Berneńską
Podrobiony dokument przygotowany przez Grupę Berneńską (WP.PL)
d3gyew5

Historię opisał Haartez, najstarszy dziennik w Izraelu. Gazeta przytoczyła ją w związku z przeniesieniem ambasady Paragwaju do Jerozolimy. Premier Benjamin Netanyahu, dziękując Paragwajczykom za ten gest, przypomniał, że ich kraj w czasie Holocaustu „w akcie miłosierdzia otworzył drzwi przed europejskimi Żydami”.

Haartez zwraca uwagę, że główne zasługi w przeprowadzeniu tej „akcji ratunkowej” powinny przypaść polskim dyplomatom. Niemal wszystkie sfałszowane paszporty, które umożliwiły Żydom ucieczkę do Paragwaju, zostały przygotowane przez pracowników ambasady RP, tworzących tzw. Grupę Berneńską.

   WP.PL / Dzięki temu dokumentowi do Paragwaju uciekł z rodziną Natan Garfinkiel

Według obecnych informacji polskiego przedstawicielstwa w Szwajcarii z pomocy Grupy Berneńskiej skorzystało ok. dwa tysiące osób pochodzenia żydowskiego. Ich potomkowie skontaktowali się z dyplomatami szwajcarskimi, potwierdzając, że wśród rodzinnych pamiątek przechowują paszporty pochodzące od Grupy Berneńskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3gyew5

Podziel się opinią

Share

d3gyew5

d3gyew5