Trwa ładowanie...

Polscy dyplomaci ratowali Żydów przed nazistami. Nieznana historia ujrzała światło dzienne

Pracownicy polskiej ambasady w Bernie w Szwajcarii uruchomili w czasie II wojny światowej „fabrykę” produkującą fałszywe paszporty. W ten sposób pomogli co najmniej dwóm tysiącom Żydom uciec do Ameryki Południowej.

Polscy dyplomaci ratowali Żydów przed nazistami. Nieznana historia ujrzała światło dzienneŹródło: WP.PL
d143xx5
d143xx5

Historię opisał Haartez, najstarszy dziennik w Izraelu. Gazeta przytoczyła ją w związku z przeniesieniem ambasady Paragwaju do Jerozolimy. Premier Benjamin Netanyahu, dziękując Paragwajczykom za ten gest, przypomniał, że ich kraj w czasie Holocaustu „w akcie miłosierdzia otworzył drzwi przed europejskimi Żydami”.

Haartez zwraca uwagę, że główne zasługi w przeprowadzeniu tej „akcji ratunkowej” powinny przypaść polskim dyplomatom. Niemal wszystkie sfałszowane paszporty, które umożliwiły Żydom ucieczkę do Paragwaju, zostały przygotowane przez pracowników ambasady RP, tworzących tzw. Grupę Berneńską.

WP.PL / Dzięki temu dokumentowi do Paragwaju uciekł z rodziną Natan Garfinkiel
Źródło: WP.PL / Dzięki temu dokumentowi do Paragwaju uciekł z rodziną Natan Garfinkiel

Według obecnych informacji polskiego przedstawicielstwa w Szwajcarii z pomocy Grupy Berneńskiej skorzystało ok. dwa tysiące osób pochodzenia żydowskiego. Ich potomkowie skontaktowali się z dyplomatami szwajcarskimi, potwierdzając, że wśród rodzinnych pamiątek przechowują paszporty pochodzące od Grupy Berneńskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d143xx5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d143xx5