Trwa ładowanie...

Polacy zachwyceni pomysłem Macierewicza. Sondaż dla WP

Większość Polaków, choć negatywnie ocenia bezpieczeństwo militarne naszego kraju, osobiście czuje się bezpiecznie w Polsce - wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

Polacy zachwyceni pomysłem Macierewicza. Sondaż dla WPŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1vhih9
d1vhih9

Mimo tego, że zwiększamy wydatki na wojsko, aż 44 proc. ankietowanych negatywnie ocenia bezpieczeństwo militarne Polski. Wśród nich największą grupę stanowią sympatycy Nowoczesnej (82 proc.), dalej są zwolennicy PO i Kukiz'15 (odpowiednio 56 i 40 proc.).

"Inwestujemy w bezpieczeństwo kraju i Sojuszu" - napisał ostatnio na Twitterze szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. To chyba nie przekonuje Polaków, bo jedynie 30 proc. badanych ocenia bezpieczeństwo naszego kraju pozytywnie.

Stosunkowo duża grupa nie ma zdania na ten temat (26 proc.). To nie jest dobra informacja dla szefa MON.

Być może nie jest zaskakujące, że najwięcej badanych, którzy pozytywnie ocenili nasze bezpieczeństwo jest wśród elektoratu PiS (48 proc.). Wśród tych jednak równocześnie 39 proc. wyraziło opinię negatywną.

OPB
Źródło: OPB

Czy osobiście czujesz się w Polsce bezpiecznie?

Z poczuciem osobistego bezpieczeństwa jest dużo lepiej. Zdecydowana większość badanych, bo 63 proc., odpowiedziało na powyższe pytanie: "Tak". Przeciwnego zdania było jedynie 26 proc. ankietowanych.

d1vhih9

Najwięcej osób, które czują się bezpiecznie, jest wśród wyborców PiS (84 proc.) - w elektoracie PO 63 proc. a Nowoczesnej 62 proc.

Z sondażu wynika, że najmniej bezpiecznie czują się sympatycy Kukiz'15. W tym przypadku ze swojego osobistego bezpieczeństwa zadowolonych jest 43 proc., natomiast niezadowolonych aż 54 proc.

OPB
Źródło: OPB

Obrona terytorialna

W badaniu zapytaliśmy także o Wojska Obrony Terytorialnej. 63 proc. badanych choćby ze słyszenia wiedziało o powstaniu formacji. 37 proc. nie posiadało takiej wiedzy.

d1vhih9

Wojska Obrony Terytorialnej jako samodzielny, piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Trzy miesiące później Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami sformowanymi w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

W roku 2018 ma się rozpocząć formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 czterech brygad na zachodzie kraju.

Najwięcej osób, które choćby ze słyszenia znały fakt powstania WOT, było wśród sympatyków Nowoczesnej (91 proc.) i PO (82 proc.). Na trzecim miejscu znaleźli się wyborcy PiS (76 proc.) i czwartym Kukiz'15 (49 proc.).

OPB
Źródło: OPB

Dobra ocena dla WOT

Wokół powołania WOT cały czas toczy się burzliwa dyskusja, jednak z naszego sondażu wynika, że większość respondentów pozytywnie ocenia powstanie formacji. Wśród nich najwięcej jest sympatyków partii rządzącej (82 proc.) i Kukiz'15 (44 proc.).

d1vhih9

Jedynie 23 proc. wyraziła się w tej kwestii negatywnie. Największą grupę wśród nich stanowią zwolennicy Nowoczesnej (71 proc.). Negatywnie powstanie WOT oceniają też w większości wyborcy PO (51 proc.).

OPB
Źródło: OPB

Na pytanie, czy wojska te mogą odegrać istotną rolę w obronie Polski na wypadek wojny, 45 proc. odpowiedziało: "Tak".

Największą grupę stanowią zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (78 proc.). Ci też w najmniejszym stopniu uważają przeciwnie (12 proc.).

d1vhih9

26 proc. ankietowanych stwierdziło, że "wojsko Macierewicza" nie odegra w tej kwestii znaczącej roli. Tu głosy opozycji są dosyć wyrównane - 45 proc. to elektorat Kukiz'15, 43 proc. Nowoczesnej, 29 proc. Platformy.

OPB
Źródło: OPB

Zapad 2017

20 września kończą się manewry Zapad 2017. Budzą wyraźny niepokój w Europie. Oficjalnie bierze w nich udział 12,7 tys. żołnierzy sił zbrojnych Rosji i Białorusi. Kraje NATO wyrażały obawę, iż w rzeczywistości liczebność zaangażowanych sił będzie o wiele wyższa i może nawet przekroczyć 100 tys.

d1vhih9

W mediach pojawia się sporo informacji na ten temat, jednak aż 43 proc. ankietowanych w ogóle o tym nie słyszała. O manewrach wie 57 proc. respondentów. Jak rozkładają się odpowiedzi ze względu na sympatie polityczne?

Tu najlepiej poinformowani są wyborcy PiS (82 proc.), potem Platformy (76 proc.), Nowoczesnej (56 proc.) i Kukiz'15 (46 proc.).

OPB
Źródło: OPB

Zagrożenie dla Polski?

- Ćwiczenia Zapad mają wybitnie ofensywny, agresywny charakter i są przygotowane tak, żeby móc ewentualnie bezpośrednio z ćwiczeń przejść do działań bojowych - ocenił szef MON Antoni Macierewicz.

d1vhih9

Na pytanie, czy manewry stanowią zagrożenie dla Polski, odpowiedzi rozkładają się niemal równo. 37 proc. badanych odpowiedziało, że tak. 31 proc. uważa, że nie. Natomiast 32 proc. nie ma zdania na ten temat.

Wśród tych, którzy są zdania, że manewry są zagrożeniem dla Polski, największą grupę stanowią sympatycy Kukiz'15 (68 proc.), dalej PiS (51 proc.), PO (44 proc.) i Nowoczesnej (26 proc.).

OPB
Źródło: OPB

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 15 - 18 września 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1047). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

d1vhih9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vhih9