Polacy czekają, czy będzie Brexit. I chcą, by Wielka Brytania została w Unii
Czy Brytyjczycy powinni zastosować się do wyniku referendum i wyjść z Unii Europejskiej, czy szukać możliwości pozostania w niej? Tę pierwszą opcję popiera 29 proc. badanych w panelu Ariadna. 28 proc. nie ma zdania. Ale 43 proc. badanych Polaków chce, by Wielka Brytania pozostała w UE.
Czy interesujesz się i śledzisz na bieżąco losy Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? Na to pytanie twierdząco odpowiedziało 49 proc. badanych na panelu Ariadna. 41 proc. nie interesuje się Brexitem. Aż 78 proc. badanych wie, że o wyjściu zadecydowali obywatele w referendum.
47 proc. badanych Polaków nie popiera wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. 23 proc. jest za tym rozwiązaniem. Aż 30 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Istotna jest tu różnica w przekonaniach politycznych. Aż 64 proc. badanych deklarujących się jako wyborcy PO jest przeciw Brexitowi (za: 23 proc.). Inaczej jest wśród wyborców PiS: 39 proc. jest przeciwnych wyjściu Brytyjczyków z UE, a 32 proc. jest za.
Czy Brytyjczycy powinni zastosować się do wyniku referendum i wyjść z UE, czy szukać możliwości pozostania w Unii Europejskiej? Tę pierwszą opcję popiera 29 proc. badanych w panelu Ariadna. 43 proc. chce, by Wielka Brytania pozostała w UE. Aż 28 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Jak znaleźć sposób na to, by wyspiarze pozostali w UE? 52 proc. badanych przez nas na panelu Ariadna Polaków poparłoby przeprowadzenie ponownego referendum w tej sprawie. 20 proc. badanych jest temu przeciwnych. I znów - aż 28 proc. nie ma zdania.
Podsumowując badanie należy ocenić, że spośród tych badanych, którzy mają sprecyzowane zdanie na temat Brexitu, większość jest przeciwna wyjściu Brytyjczyków z Unii. Należy jednak wskazać, że w niemal każdym pytaniu ujawniała się liczna – 28-30 proc. – grupa, która nie miała na ten temat żadnego zdania lub nie interesowała się tematem.
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1091 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 15 – 19 marca 2019 roku.