Trwa ładowanie...

Pobicie Pieczyńskiego. Większość Polaków czuje się bezpiecznie

W ubiegłym tygodniu doszło do pobicia aktora Krzysztofa Pieczyńskiego. Prokuratura wszczęła śledztwo, a my postanowiliśmy zapytać Polaków, czy czują się w kraju bezpiecznie.
Jakie wnioski płyną z przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski sondażu? 56 proc. ankietowanych czuje się bezpiecznie. Przeciwnego zdania jest 28 proc. badanych.

Pobicie Pieczyńskiego. Większość Polaków czuje się bezpiecznieŹródło: WP.PL
d2eimg3
d2eimg3

Na pytanie "czy osobiście czujesz się w Polsce bezpiecznie" 45 proc. odpowiedziało, że "raczej tak", a 11 proc. "zdecydowanie tak". Natomiast wśród osób, które nie czują się bezpiecznie 21 proc. stwierdziło, że "raczej nie czuje się bezpiecznie", a 7 proc., "zdecydowanie nie".

16 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "trudno powiedzieć", czy czuje się bezpiecznie.

Co ciekawe, poczucie bezpieczeństwa zależy od poglądów politycznych. Najbezpieczniej czują się wyborczy PiS (82 proc.) i Kukiz'15 (79 proc.). Mniejsze poczucie bezpieczeństwa mają wyborcy PO (73 proc.) i Nowoczesnej (58 proc.).

d2eimg3

Z sondażu dla Wirtualnej Polski wynika, że nie czuje się bezpiecznie w Polsce 42 proc. wyborców Nowoczesnej. Takie same odczucia ma też co piąty sympatyk PO. Natomiast wśród zwolenników PiS i Kukiz'15 nie czuje się bezpiecznie po 10 proc. badanych.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Poczucie bezpieczeństwa a sytuacja polityczna

Ankietowanych zapytano też, czy na ich poczucie bezpieczeństwa wpływ ma sytuacja polityczna w Polsce. 40 proc. stwierdziło, że nie ma to żadnego wpływu. Natomiast 20 proc. ankietowanych odpowiedziało, że obecna sytuacja polityczna w kraju wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa pozytywnie, a 40 proc. stwierdziło, że negatywnie.

Najczęściej sytuacja polityczna obniża poczucie bezpieczeństwa wyborców Nowoczesnej (71 proc.) oraz PO (58 proc.). Podobne zdanie ma 29 proc. sympatyków Kukiz'15 i 17 proc. zwolenników PiS.

d2eimg3

Natomiast sytuacja w kraju pozytywnie wpływa na odczucia wyborców PiS. Twierdzi tak 36 proc. zwolenników tej partii. Wśród sympatyków ugrupowań opozycyjnych uważa tak 19 proc. wyborców Kukiz'15, 18 proc. osób głosujących na PO oraz 1 proc. wyborców Nowoczesnej.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Wśród osób, które deklarowały, że sytuacja polityczna nie ma wpływu na poczucie bezpieczeństwa najwięcej jest wyborców Kukiz'15 (52 proc.) i PiS (47 proc.). Takie samo zdanie ma też 27 proc. zwolenników Nowoczesnej i 24 proc. PO.

Atak na Krzysztofa Pieczyńskiego

W zeszłym tygodniu doszło do pobicia aktora Krzysztofa Pieczyńskiego. W biały dzień mężczyzna wyzwał go od "pedałów" i "ubeków", a potem kopał i bił. O sytuacji słyszało 54 proc. ankietowanych, w tym 79 proc. wyborców Nowoczesnej. Wśród zwolenników innych partii słyszało o tym od 56 proc. do 59 proc. badanych.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Badanie metodą CAWI przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 19-22 stycznia 2018 r. na ogólnopolskiej próbie 1040 dorosłych osób. Kwoty dobrano wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

d2eimg3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eimg3