PO: Jurgiel obiecał wyrównanie dopłat bezpośrednich. Minister za sukces uważa wypłaty w terminie
Premier Beata Szydło podsumowała pracę ministrów swojego rządu. Wirtualna Polska poprosiła szefów wszystkich resortów, by przedstawili swoje największe sukcesy, a największą partię opozycyjną - PO - o ocenę pracy ministrów. Swoje dokonania przedstawia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.
Obejmując 16 listopada 2015 roku stanowisko Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiedziałem, że skala zadań i ich trudność jest doprawdy duża. Nasz rząd, jak żaden poprzedni, miał dokładnie opisaną politykę rolną, spójną z polityką wobec obszarów wiejskich. Mieliśmy jasny program, który przedstawiany była w kampanii wyborczej. To na jego podstawie, po szerokich konsultacjach społecznych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi powstał Program Działań na lata 2015-2019. Premier Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beata Szydło w expose podkreślała potrzebę uważnego słuchania społeczeństwa, zwrócenia się do ludzi w postawie dialogu i służby. Dlatego już w kwietniu powołałem Radę Dialogu Społecznego, w której skład wchodzą przedstawiciele ponad 100 organizacji.
Ochrona gospodarstw rolnych
Celem strategicznym naszej polityki rolnej jest ochrona i rozwój rodzinnych gospodarstw rolnych. Na początku kadencji musiałem podjąć pilną decyzję o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi. Rolnicy długo na to czekali. Z końcem kwietnia 2016 roku wdrożyliśmy w życie ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Skończyła się sprzedaż ziemi dla tzw. słupów. Ziemia rolna jest szczególnym dobrem, dobrem nieodnawialnym i zasobem, który się zmniejsza w naturalny sposób w miarę postępu procesów urbanizacyjnych. W wielu krajach europejskich jest ona szczególnie chroniona, a nasze przepisy nie należą do najostrzejszych.
Dopłaty na czas
Rozpoczynając pracę w resorcie rolnictwa zastałem też nieprzygotowany system informatyczny do obsługi płatności bezpośrednich. Szybko podjęte decyzje sprawiły, że zaliczki wypłacono na czas, a przy tym środki finansowe przeznaczone na nie wzrosły z 1,4 mld zł do 2,68 mld zł. Równolegle trwały prace wdrażające przyjęte założenia programowe. Warto w tym miejscu przypomnieć, że główną zasadą poprzedniej ekipy rządzącej był model polaryzacyjno-dyfuzyjny rozwoju kraju, który pogłębiał dysproporcje między miastem i wsią. Rząd Prawa i Sprawiedliwości powrócił do polityki zrównoważonego rozwoju. Po raz pierwszy od 1989 roku rolnictwo, przemysł przetwórczy oraz rozwój obszarów wiejskich zostały postawione jako strategiczne zadania państwa. Umieszczenie w jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju obszernego zestawu zadań zapisanych w Pakcie dla Obszarów Wiejskich otwiera nowe, obiecujące perspektywy służące polepszeniu jakości życia mieszkańców wsi i mniejszych miast.
Dużym problemem, który pozostał po naszych poprzednikach jest afrykański pomór świń (ASF). W celu łagodzenia skutków ASF wdrożyliśmy w życie dwie specustawy rządowe: pierwsza ułatwia zagospodarowanie zdrowego mięsa wieprzowego z obszaru występowania ASF, a druga usprawnia działania Inspekcji Weterynaryjnej. Byliśmy też dotąd jednym z nielicznych państw UE, które nie dbały o umocnienie pozycji rolnika w całym łańcuchu żywnościowym. Pod koniec lipca 2016 roku do Sejmu trafił projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Do umocnienia pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym przyczyni się też ustawa o spółdzielniach rolników.
"Produkt polski"
Od 1 stycznia tego roku weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników. Stworzyła ona dogodne ramy do prowadzenia ułatwionej sprzedaży przetworzonych płodów rolnych z własnego gospodarstwa. Na takie rozwiązania czekali rolnicy i konsumenci. Przygotowany został również projekt ustawy o funduszach ochrony przychodów rolniczych, z których, w określonych sytuacjach, będą mogli korzystać rolnicy indywidualni, jak też zrzeszeni w grupach producenckich. Opracowaliśmy ponadto ustawę, która pozwala na dobrowolne oznakowanie przez zakłady przetwórcze wyrobów informacją Produkt polski oraz Program rozwoju głównych rynków rolnych na lata 2016–2020, jako koncepcji długofalowego działania na rzecz krajowego sektora rolno–spożywczego. W minionym roku nie zapominaliśmy również o zdobywaniu nowych rynków zbytu. Nasze produkty rolno-spożywcze uzyskały dostęp do 27 rynków zbytu w różnych częściach świata. W tym roku będziemy kontynuowali zmiany instytucjonalne i organizacyjne.
Pracę ministra Krzysztofa Jurgiela ocenia gabinet cieni PO:
Ustawa o ziemi
Ustawa o ziemi zamiast chronić ziemię rolną przed spekulacyjnym wykupem wprowadza zbędne przeszkody biurokratyczne i utrudnienia w sprzedaży, kupnie i dziedziczeniu ziemi 92 proc. Polaków, obniżając również wartość gruntów rolnych.
Polityka kadrowa
Polityka kadrowa w stadninach koni arabskich skończyła się zdewastowaniem marki polskiego konia arabskiego i utratą światowej sławy specjalistów, w ARiMR opóźnieniami w wypłatach unijnych dopłat bezpośrednich i błędnego ich naliczania.
Dopłaty bezpośrednie
Wyrównanie dopłat bezpośrednich do średniego poziomu w UE łącznie ze skargą do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jest jednym z priorytetów zapowiedzianych przez ministra Krzysztofa Jurgiela. Stan realizacji: BRAK.
Brak aktywności ministra
Obiecano podjęcie działań, których efektem miało być cofnięcie kar za nadprodukcję mleka wraz z opracowaniem Narodowej Strategii Mleczarskiej. Stan realizacji: BRAK.
Próba poprawy sytuacji na rynkach rolnych wraz ze zmianami dofinansowania sektora mleka i wieprzowiny. Stan realizacji: brak spójnego pomysłu na rozwój rynków rolnych.
Obiecano wprowadzenie zakazu produkcji i wprowadzania na rynek żywności GMO oraz wyraźne oznakowanie produktów na zawartość GMO - efekt: przedłużenie możliwości stosowania GMO w paszach. Stan realizacji: BRAK.