Trwa ładowanie...
Niszczycielska planeta. Ziemia pokazała, jak groźna jest, gdy człowiek jej nie szanuje. Najlepsze zdjęcia tygodnia
Źródło: PAP/EPA, fot: Filipe Farinha

Niszczycielska planeta. Ziemia pokazała, jak groźna jest, gdy człowiek jej nie szanuje. Najlepsze zdjęcia tygodnia

Gorące powietrze, wysuszona na wiór ziemia, lejący się z nieba słoneczny żar. W mijającym tygodniu nasza planeta pokazała nam przedsmak tego, co w najbliższych latach ocieplenie klimatu zamieni w codzienność. Ludzie i zwierzęta szukali ochrony przed upałem. Niektórym nawet udało się tak zmarznąć, że potrzebne były kurtki.

To jest Tonja. Ma osiem lat i mieszka w berlińskim zoo. W niemieckiej stolicy panują potworne upały - jest 37-38 stopni. Nic dziwnego, że pochodząca z zupełnie innej strefy klimatycznej polarna niedźwiedzica szukała ochrony przed upałem w wodzie.

Źródło: Getty Images, fot: Sean Gallup

A to już Szczecin, gdzie przy ulicy Szosa Stargardzka wybuchł pożar.Sześć zastępów straży walczyło w upale z ogniem. Wodę zrzucano też z samolotów Dromader. Polska od kilku tygodni smaży się w upale, lasy są potwornie suche, a gwałtowne burze nie przynoszą ochłodzenia. A najgorsze, że końca upalnej temperatury nie widać - według najnowszych prognoz skwar ma potrwać aż do października.

Źródło: PAP, fot: Marcin Bielecki

Pożary dają się w Polsce we znaki, ale na południu Europy, w Portugalii, jest jeszcze gorzej. Pożar lasu w Monchique w Portugalii gasi ponad ośmiuset strażaków, 220 wozów straży pożarnej i około 10 samolotów. Temperatury na Półwyspie Iberyjskim sięgały w ubiegłym tygodniu ponad czterdziestu pięciu stopni Celsjusza.

Źródło: PAP/EPA, fot: Filipe Farinha

Niezawodny sposób na ochłodę - wodę - lwy morskie mają na szczęście zawsze pod płetwą, więc z przyjemnością - w przeciwieństwie do ludzi - wygrzewały się na pacyficznym wybrzeżu w San Diego w trawionej suszą Kalifornii. Temperatura powietrza sięgnęła tam w ubiegłym tygodniu trzydziestu dwóch stopni Celsjusza. Temperatura wody osiągnęła najwyższy w historii pomiarów (102 lata) poziom - dwudziestu sześciu stopni Celsjusza.

Źródło: Getty Images, fot: Mario Tama

A tak radziły sobie z upałem dzieci w Łodzi. Po prostu wlazły do fontanny przed Manufakturą. I wcale się im nie dziwimy, sami byśmy tam weszli.

Źródło: Agencja Gazeta, fot: Tomasz Stańczak

Podobnie zresztą chroniły się przed gorącem mewy na plaży Caparica nieopodal Lizbony w Portugalii. Nie zważały na towarzystwo kobiety - plażowiczki. Woda była jedynym ratunkiem - temperatura powietrza w ubiegłym tygodniu sięgnęła na Półwyspie Iberyjskim czterdziestu pięciu stopni.

Źródło: PAP/EPA, fot: Rodrigo Antunes

Ale najciekawszą metodę ucieczki przed gorącem znalazły mama i córka, które poszły do lodowego baru Angiyok w Berlinie. Utrzymywana jest tam stała temperatura minus 10 stopni. Nic dziwnego, że meble i bar wykute są z lodu, a knajpa oferuje gościom kurtki, by nie zmarzli. Za to gdy wychodzi się na powietrze, różnica temperatur - ze względu na falę upałów - może wynieść prawie pięćdziesiąt stopni Celsjusza!

Źródło: Getty Images, fot: Sean Gallup

Ale na szczęście ubiegły tydzień to nie tylko katastrofy naturalne i upały. Ludzie uprawiali sport, szaleli na festiwalach muzycznych, cieszyli się, bawili. A zwierzaki - jak to zwierzaki - były słodkie jak ten żółw, który zostanie przeniesiony do Chavornay w Szwajcarii, do tzw. Centrum Emys, które zajmuje się ochroną i pomocą zwierzętom opuszczonym przez rodziców lub ich właścicieli.

Źródło: PAP/EPA, fot: VALENTIN FLAURAUD

A na koniec pokażemy wam coś niewzwykłego: jedno z najbardziej efektownych zdjęć tego tygodnia. 05.08.2018 r. litewska grupa akrobacyjna Anbo na samolotach JAK-50 w drugim dniu pokazów lotniczych Mazury Airshow 2018 w Giżycku wykonywała niesamowite powietrzne ewolucje na swoich maszynach nad taflą jeziora Niegocin:

Źródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

Podziel się opinią

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj