Trwa ładowanie...
16-02-2017 14:50

Minister cyfryzacji ogłasza sukces programu 500+. A PO? Zaskoczenie!

Premier Beata Szydło podsumowała pracę ministrów swojego rządu. Wirtualna Polska poprosiła szefów wszystkich resortów, by przedstawili swoje największe sukcesy, a największą partię opozycyjną - PO - o ocenę pracy ministrów. Swoje dokonania przedstawia Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska.

Minister cyfryzacji ogłasza sukces programu 500+. A PO? Zaskoczenie!Źródło: PAP, fot: Marcin Kaliński
da6bqkt
da6bqkt

500+

Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz bankami, udostępniło możliwość składania wniosków online w programie 500+ za pośrednictwem bankowych systemów transakcyjnych. Z tej możliwości skorzystano ponad pół miliona razy - 95 proc. wszystkich wniosków zostało złożonych online. W styczniu 2017 r. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji uruchomiło 4 w pełni scyfryzowane usługi, dzięki którym możliwe jest składanie wniosków m.in. o tzw. becikowe, świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego czy Kartę Dużej Rodziny. Realizacja tych usług nie wymaga od obywatela przedstawiania jakichkolwiek zaświadczeń, a jedynie oświadczeń. Uruchomienie przez MRPiPS przy współpracy MC pakietu usług rodzinnych, które można załatwić on-line to kolejny, ale nie ostatni krok na tej drodze.

Profil Zaufany

We wrześniu Profil Zaufany został wydzielony z ePUAP, a w październiku umożliwiono potwierdzanie Profilu Zaufanego (eGO) przez systemy transakcyjne banku PKO PB. W pierwszym miesiącu PZ (eGO) przez bank założyło ponad 38 tys. obywateli, a do 16 stycznia 2017 r. - już ponad 61 tys. Oprócz PKO BP - Profil Zaufany (eGO) można potwierdzić bankach: Millennium oraz ING Bank Śląski. Kolejne banki pracują nad wdrożeniem.

Ustawa o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej.

Ustawa o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej. Dzięki tej ustawie otwarto drogę rozporządzeniu eIDAS, które porządkuje temat e-podpisu i e-identyfikacji w Europie.

Cyberbezpieczeństwo

Od 4 lipca działa pierwsze ogólnopolskie centrum wczesnego ostrzegania i szybkiego reagowania na zagrożenia w sieci - NCCyber. Przez 24h na dobę dba o bezpieczeństwo obywateli, przedsiębiorców i instytucji państwowych. Opracowana też została Strategia Cyberbepieczeństwa.

da6bqkt

Naprawa Systemu Rejestrów Państwowych

Wdrożenie w 2015 r. niesprawnego systemu skutkowało paraliżem urzędów stanu cywilnego. Szybkie działania MC przywróciły normalne działanie systemu, a inwentaryzacja zasobów informatycznych pozwoli na unikanie sytuacji niegospodarnej budowy kolejnych systemów.

Szybki internet i nauka kodowania w szkołach

Tylko co szósta placówka edukacyjna w Polsce ma dostęp do szybkiego internetu. Projekt budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej pozwoli do 2018 r. podłączyć do szerokopasmowej sieci wszystkie szkoły w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy też 124 mln złotych na naukę kodowania.

Megaustawa

Dzięki zmianom w prawie inwestycje telekomunikacyjne zostaną doprowadzone do obszarów, których podłączenie było dotychczas nieopłacalne dla prywatnych operatorów. W ten sposób 39 proc. obywateli z dotychczas pomijanych części Polski uzyska dostęp do telefonu i internetu.

Ustawa re-use i rządowy programu otwierania danych

Informacja sektora publicznego jest ważnym materiałem wyjściowym dla produktów i usług związanych z zasobami cyfrowymi o dotychczas niewykorzystanym potencjale. Ustawa i program to korzyści dla przedsiębiorców (wsparcie firm i powstania innowacyjnych produktów) i obywateli (większy udział we współdecydowaniu o sprawach publicznych). Dla państwa to rynek o wartości 1,1mld euro do 2020 r.

da6bqkt

Hackathon

Podczas pierwszego w historii rządowego hackathonu 17 zespołów przez dwie doby bez przerwy pracowało nad aplikacjami ułatwiającymi życie obywatelom oraz generującymi realne oszczędności dla budżetu centralnego.

Program zintegrowanej informatyzacji państwa

Przyjęty przez rząd program pozwoli skoordynować działania państwa w obszarze IT i znacząco zredukować koszty. Dla obywateli i przedsiębiorców oznaczać będzie jakościową zmianę w kontakcie z administracją - możliwość załatwienia czynności administracyjnych w dogodnej porze, bez konieczności wypełniania powielających się druków i wychodzenia z domu.

Pracę minister Anny Streżyńskiej ocenia gabinet cieni PO, wskazując cztery porażki i jeden sukces:

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Komplikacje z wdrożeniem e-dowodu

Zapowiadana w lipcu przez minister Streżyńską aplikacja mID, czyli tzw. elektroniczny dowód osobisty (który miał być w telefonie komórkowym), została przekształcona w pomysł dokumentu, w którym trzeba będzie weryfikować tożsamość na podstawie smsów, co utrudnia posługiwanie się nim.

da6bqkt

Opóźnienia w realizacji kluczowych projektów

Opóźnienia w realizacji ePUAP-u i kolejne przesunięcie terminu uruchomienia CEPiK 2.0 (czerwiec 2018 r.).

Brak środków finansowych na realizację strategii cyberbezpieczeństwa

Brak środków finansowych na wdrażanie działań w ramach Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2016-2020. Dokument został przesłany do konsultacji społecznych, ale - jak wskazuje minister Streżyńska - nie znalazły się środki finansowe na jego wdrożenie w budżecie na rok 2017. Platforma Obywatelska złożyła poprawkę do budżetu z przeznaczeniem środków finansowych na to działanie.

Brak postępu w wydawaniu środków unijnych

Niewielkie postępy w wydawaniu środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Rok 2016 na pewno nie był udany, jeśli chodzi o realizację projektów budowy sieci z funduszy unijnych. Pierwszy konkurs 1.1 POPC prowadzony był z wielkimi perturbacjami, a na rozstrzygnięcie trzeba było czekać wyjątkowo długo.

Sukces

Za sukces resortu cyfryzacji można uznać informatyzację programu 500+. Ministerstwo stworzyło system składania i przesyłania wniosków związanych z wypłatą świadczeń rodzicielskich i nawiązało przy tej okazji bliską współpracę z bankami, dzięki czemu 95 proc. wniosków zostało złożonych za ich pośrednictwem.

da6bqkt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da6bqkt