Kto zostałby prezydentem Warszawy? Najnowszy sondaż

Wydawać by się mogło, że komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w Warszawie będzie furtką dla Patryka Jakiego. Poparcie jego kandydatury na prezydenta Warszawy mogłoby wzrosnąć dzięki demaskowaniu afery w stolicy. Jednak wyniki badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna wskazują, że na tę chwilę brak zdecydowanego faworyta w walce o prezydencki fotel. Największym poparciem w naszym badaniu cieszy się bowiem... Ryszard Kalisz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kto zostałby prezydentem Warszawy? Najnowszy sondaż
(PAP)
WP

Lewicowy polityk może liczyć na 10 proc. głosów poparcia. Obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdobyłaby 8 proc. głosów. Patryk Jaki, który stoi na czele komisji weryfikacyjnej, może cieszyć się 7 proc. poparcia. Dalej Barbara Nowacka i Piotr Guział z 5 proc. poparcia. Co drugi z badanych nie wskazał żadnego z kandydatów.

OPB
Podziel się
WP

Jednym z najdotkliwszych ciosów dla prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz była tzw. afera reprywatyzacyjna. Stała się ona głośna latem 2016 r. po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii.

Gronkiewicz do dymisji?

Ponad połowa Polaków (54 proc.) uważa, że za nieprawidłowości w ratuszu Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji. Przeciwnego zdania jest zaledwie 16 proc. pytanych. 30 proc. nie ma zdania w sprawie.

Wśród domagających się dymisji prezydent Warszawy dominują wyborcy PiS i Kukiz'15. Odmienne spojrzenie na sprawę mają wyborcy PO. Tylko 12 proc. wyborców Platformy uważa, że powinna się podać do dymisji. 35 proc. jest przeciwnych.

WP

Kliknij, aby zobaczyć - Marek Suski o Hannie Gronkiewicz-Waltz:

WP

Większość ankietowanych (61 proc.) nie chce, aby Gronkiewicz-Waltz kandydowała na kolejną kadencję. Za jest tylko 18 proc. Głosy poparcia i sprzeciwu wobec prezydent Warszawy rozkładają się zgodnie z sympatiami partyjnymi. Wyborcy PiS i Kukiz'15 zdecydowanie nie chcą, aby startowała ona w kolejnych wyborach samorządowych. Z kolei co druga osoba deklarująca swoje poparcie dla PO chce, aby prezydent Warszawy wystartowała w kolejnych wyborach.

OPB
Podziel się

Do tej pory tylko Nowoczesna wskazała swojego kandydata. W szeregach pozostałych partii trwa giełda nazwisk. W Prawie i Sprawiedliwości, które chce za wszelką cenę odbić bastion PO, którym od lat jest stolica Polski, pojawiają się nazwiska Jacka Sasina, Jarosława Krajewskiego i Patryka Jakiego.

WP

Ten ostatni stoi na czele komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Zapytaliśmy w sondażu, czy szefowanie komisji pomoże Patrykowi Jakiemu w wygraniu w przyszłorocznych wyborach. Głosy są podzielone. 24 proc. pytanych uważa, że zwiększy to jego szanse, a 23 proc. uważa, że nie będzie to miało wpływu. Co drugi pytany nie ma zdania.

OPB
Podziel się

Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 30 czerwca-3 lipca 2017 roku metodą CAWI. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1056). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

WP
Polub WP Opinie
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.
WP