Trwa ładowanie...

"Korona królów" podbija telewizję. Polacy są zachwyceni

Serial "Korona królów" wywołał wiele kontrowersji. Większość Polaków jednak pozytywnie ocenia nową produkcję TVP - wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.

"Korona królów" podbija telewizję. Polacy są zachwyceniŹródło: Facebook.com
d3z39e4
d3z39e4

Mimo, że serial "Korona królów" wyreżyserowany i nadawany w TVP spotkał się z falą krytyki ze strony internatów oraz publicystów, także prawicowych, bije rekordy popularności. Według Jacka Kurskiego pierwszy odcinek nowej produkcji oglądało 4,2 mln widzów. Zapytaliśmy Polaków, czy kojarzą, choćby ze słyszenia telenowelę, 63 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Pozostała część badanych nie miała jeszcze okazji zapoznać się z nową produkcją.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Pozytywna ocena

Hejt na "Koronę królów" przyniósł odwrotny skutek. Bo serial pozytywnie ocenia aż 63 proc. Polaków. Negatywnie - tylko 18 proc. badanych. 19 proc. nie ma zdania na ten temat.

Zobacz też - Łepkowska broni "Korony królów": "Hejterzy nas napędzają!"

Trzeba dodać, że aż 77 proc. wyborców Kukiz,15 jest zachwyconych telenowelą. Niewiele mniej zwolenników ma wśród wyborców PiS. Zupełnie inaczej odbierają serial sympatycy Nowoczesnej. Zdecydowana więszkość z nich uważa, że serial jest zły.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Wiarygodnosć telenoweli

Dziennikarze i krytycy wskazują jednak na wiele błędów merytorycznych i montażowych, luk fabularnych oraz wad castingowych. A widzowie zwracają uwagę choćby na fakt, że formuła odmawianej w jednej ze scen modlitwy "Zdrowaś Maryjo" powstała prawie 200 lat później, niż wydarzenia z serialu. Jacek Kurski jednak broni swojej produkcji. - Telenowela musi upraszczać, bo historia jest skomplikowana, a wierność szczegółom może wywoływać niezrozumienie - przekonuje prezes TVP. Przekonuje, że to "pierwsza megaprodukcja Telewizji Polskiej od 30 lat" i dodaje, że od "dwudzistego odcinka telenowela robi sie fascynująca".

d3z39e4

A co na ten temat sądzą widzowie? Na pytanie, czy serial "Korona Królów" jest wiarygodny, 34 proc. respondentów odpowiedziało, że "tak". Odmiennego zdania jest 24 proc. badanych. 42 proc. natomiast nie ma zdania na ten temat.

WP.PL
Źródło: WP.PL

"Zgniłem, jak to zobaczyłem"

Głos w sprawie serialu wziął nawet wicemnister kultury - Paweł Lewandowski. "Zgniłem jak to zobaczyłem" - napisał na Tweeterze. Wpis, mimo, że spotkał się z gorącą reakcją internautów, szybko został usunięty. Ale jak wiadomo, w sieci nic nie ginie.

Twitter
Źródło: Twitter

Cała sprawa prowokuje jednak pytanie, czy ministerstwo kultury powinno dofinansowywać produkcje fabularyzowanych seriali historycznych takich jak "Korona Królów". 50 proc. Polaków uważa, że tak. "Nie" opowiedziało 22 proc. badanych. 28 proc. naszych rodaków nie potrafi tego ocenić.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Dalsza droga zawodowa aktorów

Spore emocje budzi gra aktorów oraz kreacje, w których wystepują.. Na pytanie, jak fakt zagrania w serialu "Korona Królów" wpłynie na wizerunek i dalszą karierę aktorów, 33 proc. badanych odpowiedziało, że raczej pozytywnie. 14 proc. jest odmiennego zdania. A ponad połowa respondentów nie ma zdania na ten temat.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 6-9 stycznia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1069). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

d3z39e4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z39e4