WP Opinie
sondaż wp
12-01-2018 (14:10)

"Korona królów" podbija telewizję. Polacy są zachwyceni

Serial "Korona królów" wywołał wiele kontrowersji. Większość Polaków jednak pozytywnie ocenia nową produkcję TVP - wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kadr z serialu "Korona królów"
Kadr z serialu "Korona królów" (Facebook.com)
WP

Mimo, że serial "Korona królów" wyreżyserowany i nadawany w TVP spotkał się z falą krytyki ze strony internatów oraz publicystów, także prawicowych, bije rekordy popularności. Według Jacka Kurskiego pierwszy odcinek nowej produkcji oglądało 4,2 mln widzów. Zapytaliśmy Polaków, czy kojarzą, choćby ze słyszenia telenowelę, 63 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Pozostała część badanych nie miała jeszcze okazji zapoznać się z nową produkcją.

WP.PL
Podziel się
WP

Pozytywna ocena

Hejt na "Koronę królów" przyniósł odwrotny skutek. Bo serial pozytywnie ocenia aż 63 proc. Polaków. Negatywnie - tylko 18 proc. badanych. 19 proc. nie ma zdania na ten temat.

Zobacz też - Łepkowska broni "Korony królów": "Hejterzy nas napędzają!"

WP

Trzeba dodać, że aż 77 proc. wyborców Kukiz,15 jest zachwyconych telenowelą. Niewiele mniej zwolenników ma wśród wyborców PiS. Zupełnie inaczej odbierają serial sympatycy Nowoczesnej. Zdecydowana więszkość z nich uważa, że serial jest zły.

WP.PL
Podziel się
WP

Wiarygodnosć telenoweli

Dziennikarze i krytycy wskazują jednak na wiele błędów merytorycznych i montażowych, luk fabularnych oraz wad castingowych. A widzowie zwracają uwagę choćby na fakt, że formuła odmawianej w jednej ze scen modlitwy "Zdrowaś Maryjo" powstała prawie 200 lat później, niż wydarzenia z serialu. Jacek Kurski jednak broni swojej produkcji. - Telenowela musi upraszczać, bo historia jest skomplikowana, a wierność szczegółom może wywoływać niezrozumienie - przekonuje prezes TVP. Przekonuje, że to "pierwsza megaprodukcja Telewizji Polskiej od 30 lat" i dodaje, że od "dwudzistego odcinka telenowela robi sie fascynująca".

A co na ten temat sądzą widzowie? Na pytanie, czy serial "Korona Królów" jest wiarygodny, 34 proc. respondentów odpowiedziało, że "tak". Odmiennego zdania jest 24 proc. badanych. 42 proc. natomiast nie ma zdania na ten temat.

WP
WP.PL
Podziel się

"Zgniłem, jak to zobaczyłem"

Głos w sprawie serialu wziął nawet wicemnister kultury - Paweł Lewandowski. "Zgniłem jak to zobaczyłem" - napisał na Tweeterze. Wpis, mimo, że spotkał się z gorącą reakcją internautów, szybko został usunięty. Ale jak wiadomo, w sieci nic nie ginie.

WP
Twitter
Podziel się

Cała sprawa prowokuje jednak pytanie, czy ministerstwo kultury powinno dofinansowywać produkcje fabularyzowanych seriali historycznych takich jak "Korona Królów". 50 proc. Polaków uważa, że tak. "Nie" opowiedziało 22 proc. badanych. 28 proc. naszych rodaków nie potrafi tego ocenić.

WP.PL
Podziel się

Dalsza droga zawodowa aktorów

Spore emocje budzi gra aktorów oraz kreacje, w których wystepują.. Na pytanie, jak fakt zagrania w serialu "Korona Królów" wpłynie na wizerunek i dalszą karierę aktorów, 33 proc. badanych odpowiedziało, że raczej pozytywnie. 14 proc. jest odmiennego zdania. A ponad połowa respondentów nie ma zdania na ten temat.

WP.PL
Podziel się

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 6-9 stycznia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1069). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Polub WP Opinie
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.
WP