Trwa ładowanie...

Jerzy Owsiak: Jeśli pomagasz, krzycz o tym głośno. Wciągaj innych w ten radosny wir

Po szaleństwie zakupowym "Black Friday" i "Cyber Monday" toniemy w odmętach konsumpcji. Dziś wtorek, który w USA zyskał miano "Giving Tuesday" - wtorku dawania. W WP też uważamy, że to świetny moment, by przed świętami zacząć myśleć o innych. Podobnie jak Jurek Owsiak, który wyjaśnia, co motywuje go, żeby dzielić się z potrzebującymi
Share
Jerzy Owsiak, twórca "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy".
Jerzy Owsiak, twórca "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy".Źródło: East News, Fot: Jan Bielecki
d2x3kj1

Mówiąc najprościej – pomaganie to mnóstwo wewnętrznej i zewnętrznej radości. Wewnątrz nas naprawdę kotłują się w takich chwilach niezwykle pozytywne historie i klimaty, które sprawią, że możemy niemal poczuć, jak unosimy się nad ziemią. Ale jest także radość "na zewnątrz", bo jak jeszcze robimy to z kimś, w grupie, to jak nigdy czujemy superwięź ze sobą, jak nigdy jesteśmy ekipą, załogą i jak nigdy w tej ekipie widzimy siłę i moc.

Zawsze mówię głośno o tym, aby o pomaganiu właśnie mówić głośno, aby ze śpiewem na ustach opowiadać innym o swoim zaangażowaniu, bo dzięki temu możemy w ten wir pomagania jeszcze kogoś wciągnąć.

Pamiętam, jak wiele lat temu nasi krytycy mówili nam – "WOŚP to miłosierdzie w świetle reflektorów”. Byłem pierwszy, który darł się na cały głos, że dokładnie tak ma być, tak właśnie to robimy! Chcemy, aby było nas widać, żeby był to wielki karnawał, żeby wyzwalał fantastycznie emocje. Ksiądz Józef Tischner dawno temu powiedział mi: "Panie Jerzy, jak nie będzie w tym wszystkim mocy mediów, to zbierze pan tyle, ile dziad pod kościołem”.

d2x3kj1

Dzisiaj medialna siła to przede wszystkim internet, to on wyzwala często niesamowite pomysły i potrafi skrzyknąć ludzi w "minutę osiem" w dobrej sprawie. Trzeba pamiętać tylko o tym, aby para nie poszła w gwizdek, aby ta pomoc, niezależnie, czy to jest tylko przytulenie, pogłaskanie, dobre słowo, czy wielka, ogromna i skomplikowana aparatura medyczna, była czymś dotykalnym, wymiernym i przynoszącym wszystkim zadowolenie.

Pomagajmy jak najbardziej radośnie, jak najbardziej kolorowo, pomagajmy i uczmy pomagać, bo jest to jak powietrze, jak słońce, jak wszystko, co w życiu kręci się z nami, obok nas i, co tu dużo gadać, bez pomagania sobie nawzajem ani rusz.

Jurek Owsiak

Czym jest Giving Tuesday? To ruch i święto, które pojawiło się w Nowym Jorku w 2012 r. z inicjatywy organizacji 92Y oraz Fundacji Narodów Zjednoczonych. O polskich przykładach akcji związanych z Giving Tuesday można przeczytać tutaj.

W Polsce w działalność charytatywną można zaangażować się także poprzez duże organizacje jak:

d2x3kj1

Podziel się opinią

Share
d2x3kj1
d2x3kj1