Trwa ładowanie...
d26lo17

"Jak żyć w dyktaturze?" Uproszczony poradnik na rządy PiS-u

Emocje wokół rządów PiS sięgają zenitu. Reżyser i współtwórca KOD-u Walter Chełstowski opublikował na Facebooku "uproszczony poradnik" na czas "pozornie miękkiej, ale prawdziwej" dyktatury ugrupowania. Zabawny tylko na pierwszy rzut oka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro
Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d26lo17

Zaniepokojenie, nie tylko środowisk opozycyjnych, wokół działań partii Jarosława Kaczyńskiego trwa nie od dziś. Ale od środy nabrało zupełnie innego wymiaru. Wtedy Sejm przegłosował zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustrojów sądów.

Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Według nowej ustawy, ich następców wybierze Sejm.Dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

Bardzo niepokojący jest artykuł 87 paragraf 1, zgodnie z którym wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego - poza tymi, których wybierze sobie minister sprawiedliwości - przejdą w stan spoczynku.

d26lo17

Do przegłosowania zmiany w ustawach doszło mimo prób jego zablokowania przez opozycję, która - w większości - nie wzięła w głosowaniu udziału. W czwartek Obywatele RP wykonali akt obywatelskiego nieposłuszeństwa, wchodząc na teren parkingu Sejmu. W ten sposób manifestowali swój sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o KRS.

Bo w praktyce przyjęte zmiany powodują jedno - podporządkowanie władzy sądowniczej władzy wykonawczej. Lub, jak to określił w internetowej dyskusji były rzecznik ministra sprawiedliwości Sebastian Kaleta, "zaoranie sądownictwa".

Rewolucja w Sądzie Najwyższym. Jakie zmiany proponuje PiS?

Mobilizacja antypisowska trwa również w sieci. Walter Chełstowski - twórca i organizator Festiwalu w Jarocinie, były członek zarządu TVP oraz współzałożyciel Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - zamieścił na Facebooku poradnik: "Jak żyć w dyktaturze?". Zawiera kilkanaście punktów. Naszą uwagę zwróciło kilka:

d26lo17

1. Udawaj, że jesteś zwolennikiem PiS. Wtedy twoje miejsce pracy będzie bezpieczne
3. Odkładaj komórkę do innego pokoju jak rozmawiasz z przyjaciółmi, którzy myślą tak jak ty
7. Skasuj wszystkie twoje posty i komenty na FB, które mogą być użyte jako "dowód w sprawie" przeciw tobie. Załóż osobny niż FB blog
8. Nie oczekuj obiektywizmu jakiegokolwiek sądu. Pamiętaj, że już dzisiaj każdy sąd jest zależny od PiS
11. Jeżeli masz odwagę, chodź na protesty
14. Pamiętaj, że każda dyktatura przemija. Musisz ją przetrwać
15. Pamiętaj jak wychowujesz dzieci lub wnuki. Mów im prawdę o dyktaturze. Nawet jeżeli na razie jeszcze tego nie rozumieją
16. Nie jesteś sama/sam. Takich jak ty są milczące miliony
17. Musisz przetrwać. Mimo wszystko. Bo tacy jak ty zbudują normalną Polskę

Śmieszne? Straszne? Prawdziwe. I coś chyba wszystkim niebezpiecznie przypomina. Mimo że z publikacji drwią już prawicowi publicyści:

Przeczytaj również: Dziennikarka zbiła z tropu wiceministra serią pytań. Reakcja? Bezcenna. Zobacz film

d26lo17

Podziel się opinią

Share
d26lo17
d26lo17