Trwa ładowanie...

Gdańszczanie o swoim arcybiskupie: mógł milczeć

Zapytaliśmy gdańskich polityków o ich stosunek do filmu Sekielskiego i słów abp Leszka Głódzia, że nie ogląda byle czego. Jerzy Borowczak z PO: - Wszyscy w Gdańsku wiedzieli, że ksiądz Cybula lubi się uśmiechać do żołnierzy. Wiedzieliśmy, że był gejem, ale nie że był pedofilem.

Gdańszczanie o swoim arcybiskupie: mógł milczećŹródło: East News
d2a41b0
d2a41b0

Film wzbudził w Gdańsku duże poruszenie, zwłaszcza, że dotyczy m.in. księdza Franciszka Cybuli, kapelana Lecha Wałęsy. Jest w nim także wątek ks. prałata Jankowskiego.

Jarosław Wałęsa, kandydat na europosła Koalicji Europejskiej, powiedział WP, że jako ojciec dwójki małych dzieci jest bardzo wstrząśnięty dokumentem.

- Nie wyobrażam sobie, że coś takiego mogło spotkać jakiekolwiek dziecko – mówi Jarosław Wałęsa. - Bardzo chciałbym, by hierarchowie Kościoła Katolickiego przestali odwracać się od problemu plecami i zaczęli w końcu wyjaśniać wszystkie sprawy pedofilii w kościele.

Co Wałęsa sądzi o słowach abp Sławoja Leszka Głódzia, że ten "nie ogląda byle czego"?

d2a41b0

Wałęsa: - Arcybiskup Głodź nie chciał podjąć tematu księdza Jankowskiego i zapewne nie podejmie tematów poruszonych w filmie Tomasza Sekielskiego, a szkoda. Odniesienie się z lekceważeniem do tego wstrząsającego filmu można odebrać jako odniesienie się z lekceważeniem do wszystkich ofiar.

Borowczak: biskupi są jak książęta

Jerzy Borowczak, były opozycjonista, a obecnie poseł PO, mówi WP, że Głódź na pewno wiedział o pedofilii księdza Franciszka Cybuli, przynajmniej od grudnia 2018.

- Widać, że nerwowość się wkrada w słowa abp Głódzia – mówi Borowczak. – Wiedział o tym już w grudniu 2018, Franek umarł w lutym 2019, a Głódź nie wszczął w tym czasie żadnej procedury.

Borowczak jest bardzo krytycznego zdania o polskich biskupach: - To są książęta. Prymas nie ma na nich wpływu. Oni siedzą na swoich włościach i prymas Polak nie ma nad nimi władzy.

d2a41b0

Borowczak przyznaje, że o homoseksualizmie ks. Cybuli wiedzieli wszyscy, w tym zapewne Lech Wałęsa.

– Ale nie o pedofilii! Wszyscy wiedzieli, że Cybula lubi towarzystwo dorosłych mężczyzn, że uśmiecha się do żołnierzy. Ale, że lubi też nastolatków, 12-latków, to nie!

Guzikiewicz: lewacy atakują do spółki ze służbami

Zupełnie inaczej film odebrał Karol Guzikiewicz, działacz PiS i wiceszef Solidarności Stoczni Gdańskiej.

Guzikiewicz: - Przecież film Sekielskiego to atak na Kościół. Najpierw pomnik Jankowskiego, a teraz to. Środowiska lewackie nie odpuszczą. Filmu nie oglądałem, ale wiem, że występują w nim trzej księża ubecy. To skąd Sekielski wiedział, że to są pedofile? Z tamtej strony, od służb wiedział! Koalicja Obywatelska go powiadomiła, w których księży ma uderzyć i on w nich uderzył. Czy to przypadek, że ten film się teraz pojawił, przed wyborami? Nie!

d2a41b0

Guzikiewicz mówi, że problem pedofilii nie dotyczy jedynie Kościoła: - Ale jak nauczyciel jest pedofilem, to nikt o tym filmów nie robi. Dlaczego PO w Łodzi nie odbierze honorowego obywatelstwa miasta Romanowi Polańskiemu? No przecież to też pedofil!

W końcu Guzikiewicz zwraca uwagę, że wszyscy mówią o filmie Sekielskiego, a nikt nie pisze o gdańskiej procesji z Matką Boską, która odbył się w mieście w poniedziałek.

- Najpierw był różaniec w św. Brygidzie, a potem procesja. Ławki w Brygidzie pełne ludzi modlących się w obronie Kościoła Katolickiego. I to jest ważne!

d2a41b0

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nie znalazła czasu na skomentowanie słów abp Głódzia. Na swoim koncie na Facebooku napisała jedynie: ”Czasem lepiej milczeć.... jeśli nie stać Cię na przepraszam...”

Magdalena Adamowicz, wdowa po zamordowanym prezydencie Gdańska i kandydatka do europarlamentu z listy Koalicji Europejskiej, powiedziała WP: - Zarówno winni przestępstw pedofilii, jak też osoby ich ukrywające albo próbujące mataczyć, niezależnie od pozycji jaką zajmują w hierarchii kościelnej i państwowej, powinny być rozliczone i ukarane jak najszybciej. Walka z przestępcami pedofilami w sutannach to walka o uratowanie Kościoła, a nie walka z Kościołem. Osoby wierzące, takie jak ja, muszą to zrozumieć. Każdy z nas indywidualnie, ale też siła i autorytet państwa, muszą stanąć po stronie ofiar pedofilii. Musimy pokazać, że jako społeczeństwo stoimy za nimi murem i nigdy więcej na taką bezsilność państwa nie pozwolimy.

d2a41b0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a41b0