Trwa ładowanie...
d2c7hfz

Dobrawa

Najnowsze informacje
3.3
(8 głosów)
Oceń:
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Dobrawa była pierwszą polską księżną, określaną mianem Matki Chrzestnej Polaków. Dzięki zawarciu związku małżeńskiego przez Dobrawę ze świeżo ochrzczonym Mieszkiem I sojusz i pokój pomiędzy Polską i Czechami utrzymywały się przez dwanaście lat. Rozpadł się ostatecznie w połowie lat 80-tych w X wieku.

Dobrawa – życiorys

Dobrawa Przemyślidka urodziła się około roku 930. Była córką księcia Czech, Bolesława I Srogiego, miała kilkoro rodzeństwa (prawdopodobnie dwóch braci i siostrę). Z małżeństwa Dobrawy z Mieszkiem I pochodziło dwoje dzieci: Bolesław I Chrobry, książę i późniejszy król Polski oraz Świętosława Sygryda, żona króla Szwecji, Eryka Zwycięskiego, a następnie króla Danii, Swena Widłobrodego. Istnieją także dowody, że owocem związku mogła być jeszcze córka, mama lub babcia Siemomysła, księcia pomorskiego.

Wczesne losy Dobrawy nie są zbadane i z pewnością nie zostaną do końca poznane z braku wystarczających podań. Z pewnością wiadomo jednak, że czeska księżna Dobrawa przybyła do Poznania poślubić Mieszka I w 965 roku. Do tej pory organizowane są tam są różne imprezy, mające przybliżyć ten okres w dziejach Polski jej mieszkańcom, np. plenerowe widowiska historyczne czy średniowieczne jarmarki z degustacjami dawnych potraw.

Dobrawa umarła przedwczesną śmiercią w roku 977, a jej grób znajduje się pod głazem w katedrze gnieźnieńskiej. Od jej przybycia do Polski wiernie służył Dobrawie ksiądz spowiednik Kpinomir, który po 12 latach samotnie powrócił do Pragi.

Dobrawa - zaślubiny

Ślubny orszak Dobrawy składał się z chrześcijańskich duchownych, a także prawdopodobnie pierwszego polskiego biskupa Jordana. Powitanie czeskiej delegacji nastąpiło na granicy pomiędzy ówczesną Wielkopolską a czeskim Śląskiem. Tymczasowo orszak Dobrawy ugoszczono w Ostrowie Lednickim, a nie w pogańskim Gnieźnie. Ostrów miał być, według planów, pierwszą ostoją chrześcijaństwa oraz miejscem chrztów na terenie naszego kraju. Potwierdzają to archeologiczne znaleziska.

Nie licząc Dobrawy, pogański jeszcze Mieszko I miał wcześniej siedem żon, wywodzących się z wielu grodów. Każdorazowo pragnął on nie najwyżej urodzonej damy, lecz tej najpiękniejszej. Znamy ich imiona: Biustyna, Całusława, Udowita, Błogomina, Pieściwoja oraz bliźniaczki z Gniezna Pępicha i Rębicha. Zrzekł się swojego małego haremu na rzecz małżeństwa z Dobrawą i przyjęcia chrześcijaństwa.

Dobrawa i Mieszko – rola w chrystianizacji Polski

Zaślubiny Mieszka I z Dobrawą miały uwypuklić sojusz pomiędzy Polską a Czechami. Być może chrzest Mieszka był zawartym w umie przedślubnej warunkiem. Zatwardziały poganin Mieszko miał w Czechach opinię masowego mordercy, a historycy określali go mianem ”człowieka wojny”. Polska uchodziła wówczas na arenie międzynarodowej za dzikie państwo Piastów o nieznanych, a z pewnością nie dobrych, obyczajach.

Historycy spierają się, czy zmiana wiary Mieszka I to skutek przemyślanej strategii politycznej, wpływu Dobrawy czy faktycznego zaufania w odmianę losu pod wpływem łask jedynego Boga. Podobno istniała wówczas katolicka tradycja nawracania mężczyzn za pośrednictwem wierzących kobiet. To także dzięki Dobrawie powstały kościoły gnieźnieńskie Św. Wita i Św. Trójcy oraz poznański Panny Marii na terenie Ostrowa Tumskiego, a Polska znajduje się na kartach historii w zapiskach kronikarskich.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c7hfz
d2c7hfz
d2c7hfz