Trwa ładowanie...
d3f05pe

Czy Polacy ponoszą odpowiedzialność za Holokaust? Sondaż dla WP

Zdecydowana większość Polaków nie zgadza się ze stwierdzeniem, że Polacy ponoszą odpowiedzialność za zagładę Żydów podczas II Wojny Światowej - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy zostali również zapytani o kontrowersyjny film amerykańskiej fundacji
Polacy zostali również zapytani o kontrowersyjny film amerykańskiej fundacji (East News)
d3f05pe

Z tezą o odpowiedzialności Polaków za Holokaust nie zgodziło się 63 proc. badanych, z czego 45 proc. - zdecydowanie nie, a 18 - raczej nie. "Tak" odpowiedziało 12 proc. respondentów (zdecydowanie tak - 4 proc., raczej tak - 12 proc.). Zwraca uwagę odsetek osób, które nie mają w tej sprawie zdania. "Trudno powiedzieć" odpowiedziało 25 proc. badanych.

Prym w niezgodności ze stwierdzeniem wiodą wyborcy Kukiz'15. Aż 92 proc. z nich uważa, że Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za zagładę Żydów. "Tak" odpowiedziało zaledwie 4 proc. Kolejni są wyborcy Nowoczesnej (82 proc. do 8 proc.), a dopiero na trzeciej pozycji wyborcy PiS (70 proc. wobec 21 proc.). Najmniejsza różnica w poglądach jest widoczna wśród wyborców PO. 59 proc. z nich zgadza się z tezą, a 29 proc. - nie.

   WP.PL
(WP.PL)

Kontrowersyjny film

Polacy zostali również zapytani o kontrowersyjny film, opublikowany w internecie przez amerykańską organizację Ruderman Family Foundation. Używane jest w nim określenie "polski Holokaust". Amerykanie przypisują Polakom winę za zagładę i namawiają do podpisania petycji do amerykańskiego rządu ws. zerwania relacji z Polską.

d3f05pe

"Czy znasz choćby tylko ze słyszenia sprawę filmu?". "Tak" odpowiedziało 45 proc. badanych, "nie" - 55 proc. Największą znajomość filmu zadeklarowali wyborcy Nowoczesnej (62 proc. wobec 38 proc.), potem PiS (58 proc. wobec 42 proc.) i PO (57 proc. wobec 43.). Wyborcy Kukiz'15 są w tej sprawie podzieli po równo.

   WP.PL
(WP.PL)

Zobacz także: Poparcie dla PiS-u maleje. "Przeceniamy znaczenie ustawy o IPN dla sondażu"

Co myślą Polacy?

Jaki jest stosunek Polaków do opublikowanego przez Ruderman Family Foundation filmu? Dla zdecydowanej większości (75 proc.) jest on negatywny (zdecydowanie - dla 57 proc., raczej - dla 18 proc.), a pozytywny - tylko dla 15 proc. (zdecydowanie - 13 proc, raczej - 2 proc.). Zdania w tej sprawie nie ma 10 proc. badanych.

d3f05pe

Najbardziej negatywny stosunek do filmu mają wyborcy Kukiz'15 (79 proc. wobec 5 proc.) oraz Nowoczesnej (69 proc. wobec 7 proc.). Wyborcy PiS i PO plasują się w tej kwestii niemal na równi. 54 proc. wyborców PiS ocenia film negatywnie, a 16 proc. pozytywnie. Wśród wyborców PO również 54 proc. ocenia go negatywnie, zaś pozytywnie - 23 proc.

   WP.PL
(WP.PL)

Sondaż na panelu Ariadna został przeprowadzony metodą CAWI w dniach 23-26 lutego na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie Polaków od 18 lat wzwyż (N=1069).

d3f05pe

Podziel się opinią

Share
d3f05pe
d3f05pe