Trwa ładowanie...

Czy Polacy ponoszą odpowiedzialność za Holokaust? Sondaż dla WP

Zdecydowana większość Polaków nie zgadza się ze stwierdzeniem, że Polacy ponoszą odpowiedzialność za zagładę Żydów podczas II Wojny Światowej - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

Czy Polacy ponoszą odpowiedzialność za Holokaust? Sondaż dla WPŹródło: East News
d236t8g
d236t8g

Z tezą o odpowiedzialności Polaków za Holokaust nie zgodziło się 63 proc. badanych, z czego 45 proc. - zdecydowanie nie, a 18 - raczej nie. "Tak" odpowiedziało 12 proc. respondentów (zdecydowanie tak - 4 proc., raczej tak - 12 proc.). Zwraca uwagę odsetek osób, które nie mają w tej sprawie zdania. "Trudno powiedzieć" odpowiedziało 25 proc. badanych.

Prym w niezgodności ze stwierdzeniem wiodą wyborcy Kukiz'15. Aż 92 proc. z nich uważa, że Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za zagładę Żydów. "Tak" odpowiedziało zaledwie 4 proc. Kolejni są wyborcy Nowoczesnej (82 proc. do 8 proc.), a dopiero na trzeciej pozycji wyborcy PiS (70 proc. wobec 21 proc.). Najmniejsza różnica w poglądach jest widoczna wśród wyborców PO. 59 proc. z nich zgadza się z tezą, a 29 proc. - nie.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Kontrowersyjny film

Polacy zostali również zapytani o kontrowersyjny film, opublikowany w internecie przez amerykańską organizację Ruderman Family Foundation. Używane jest w nim określenie "polski Holokaust". Amerykanie przypisują Polakom winę za zagładę i namawiają do podpisania petycji do amerykańskiego rządu ws. zerwania relacji z Polską.

d236t8g

"Czy znasz choćby tylko ze słyszenia sprawę filmu?". "Tak" odpowiedziało 45 proc. badanych, "nie" - 55 proc. Największą znajomość filmu zadeklarowali wyborcy Nowoczesnej (62 proc. wobec 38 proc.), potem PiS (58 proc. wobec 42 proc.) i PO (57 proc. wobec 43.). Wyborcy Kukiz'15 są w tej sprawie podzieli po równo.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Zobacz także: Poparcie dla PiS-u maleje. "Przeceniamy znaczenie ustawy o IPN dla sondażu"

Co myślą Polacy?

Jaki jest stosunek Polaków do opublikowanego przez Ruderman Family Foundation filmu? Dla zdecydowanej większości (75 proc.) jest on negatywny (zdecydowanie - dla 57 proc., raczej - dla 18 proc.), a pozytywny - tylko dla 15 proc. (zdecydowanie - 13 proc, raczej - 2 proc.). Zdania w tej sprawie nie ma 10 proc. badanych.

d236t8g

Najbardziej negatywny stosunek do filmu mają wyborcy Kukiz'15 (79 proc. wobec 5 proc.) oraz Nowoczesnej (69 proc. wobec 7 proc.). Wyborcy PiS i PO plasują się w tej kwestii niemal na równi. 54 proc. wyborców PiS ocenia film negatywnie, a 16 proc. pozytywnie. Wśród wyborców PO również 54 proc. ocenia go negatywnie, zaś pozytywnie - 23 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Sondaż na panelu Ariadna został przeprowadzony metodą CAWI w dniach 23-26 lutego na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie Polaków od 18 lat wzwyż (N=1069).

d236t8g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d236t8g