Centralny Okręg Przemysłowy (COP)
Centralny Okręg Przemysłowy (COP) to wybudowany w latach 1936-1939 okręg przemysłu ciężkiego i jedna z największych inicjatyw ekonomicznych Polski.
Centralny Okręg Przemysłowy nastawiony był na rozwój przemysłu zbrojeniowego oraz ciężkiego i znacznie zredukował bezrobocie w obszarach Polski dotkniętych ówczesnym kryzysem ekonomicznym.
Centralny Okręg Przemysłowy – geneza powstania
Eugeniusz Kwiatkowski, minister skarbu oraz wicepremier do spraw ekonomicznych, uznał, że najlepszym rozwiązaniem na odbudowę gospodarki i zredukowanie bezrobocia po kryzysie ekonomicznym będzie zwiększenie inwestycji w przemysł ciężki oraz utworzenie w tym sektorze miejsc pracy. W wyniku podjętych decyzji, Kwiatkowski wraz z Władysławem i Pawłem Kosieradzkimi, opracowali plan inwestycyjny na lata 1936-1940. Zdecydowano o rozbudowie infrastruktury w jednym miejscu Polski, w tzw. trójkącie bezpieczeństwa. Tak narodził się COP, którego nazwa powstała w Biurze Planowania i która została zaakceptowana przez władze wojskowe jako nazwa oficjalna.
Centralny Okręg Przemysłowy – zakłady
W Centralnym Okręgu Przemysłowym powstało mnóstwo zakładów przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego. Były to np.:
- hydroelektrownie w Rożnowie na Dunajcu, na Sole w Porąbce,
- fabryka kauczuku syntetycznego w Dębicy,
- wytwórnie amunicji w Kraśniku, Dębie, Jawidzu,
- Państwowe Zakłady Lotnicze w Rzeszowie,
- Państwowe Zakłady Lotnicze w Mielcu,
- gazociąg Gorlice-Jasło-Krosno-Ostrowiec,
- Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Rzeszów",
- Huta Stalowa Wola,
- Elektrownia Stalowa Wola,
- Elektrownia Czchów,
- Wytwórnia Amunicji Nr 3 w Dębie.
Centralny Okręg Przemysłowy – lokalizacja i podział
Początkowo Centralny Okręg Przemysłowy miał obejmować jedynie obszary między Sanem a Wisłą, ale postawiono na jego rozbudowę i przyłączenie regionów sąsiadujących. Rejon ten znajdował się wówczas w trudnej sytuacji, charakteryzował się wysokim bezrobociem oraz agrarnym przeludnieniem. W związku z tym COP objęło zasięgiem obszary dzisiejszych województw: świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i częściowo mazowieckiego z Radomiem.
Centralny Okręg Przemysłowy podzielono na trzy części: kielecką część A, która była częścią surowcową i rozciągała się na obszarze 14 tys. km2; lubelską część B, która była częścią aprowizacyjną i wynosiła 15 tys. km2; sandomierską część C, która stanowiła właściwy obszar przemysłowy (30 tys. km2).
Centralny Okręg Przemysłowy – koszty i efekty budowy
W budowę COP-u zainwestowano mnóstwo środków finansowych, czyli ok. 1 mld zł, ale za to jego działalność i powstanie wpłynęło nie tylko na przywrócenie równowagi gospodarczej w Polsce, ale także zahamowało wybuch II Wojny Światowej.
W zakładach produkcyjnych Centralnego Okręgu Przemysłowego zatrudniono ok. 107 tys. ludzi. Najwięcej pracowało w przemyśle (91 tys.), a część z nich zajmowała stanowiska handlowe (10 tys.).
Niektóre zakłady Centralnego Okręgu Przemysłowego działają do dziś, np. huty i elektrownie w Stalowej Woli czy fabryka opon w Dębicy.
Komentarze