Broń dla każdego Polaka? Najnowszy sondaż dla WP
Polakom nie podoba się groźny pomysł posłów Kukiz'15, zakładający, że dostęp do broni mieliby mieć wszyscy, bez wymaganych dotychczas badań psychologicznych. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.
Debata o broni powraca w Polsce co jakiś czas jak bumerang. Ostatnio kontrowersje budzi przede wszystkim projekt Kukiz'15, według którego dostęp do broni palnej powinien mieć każdy obywatel na żądanie i to bez żadnych badań psychologicznych. Nawet osoby uzależnione od alkoholu. Wystarczy zaświadczenie od internisty. - To on będzie decydował, czy takie badanie jest potrzebne. Najlepiej zna swoich pacjentów - powiedział poseł Marek Jakubiak w rozmowie z Wirtualną Polską. Poseł Kukiza przyznał, że sam ma broń. Czy reszta Polaków poszłaby za jego śladem?
Bez pistoletu pod poduszką
Zaledwie 20 proc. Polaków chciałoby posiadać broń palną. Zdecydowana większość jest temu przeciwna. 15 proc. respondentów nie ma natomiast zdania na ten temat. Nawet w elektoracie Kukiz'15 tylko 21 proc. badanych chciałoby zasypiać z bronią pod poduszką.
Reporter WP Klaudiusz Michalec sprawdził jakie warunki trzeba spełnić, aby w Polsce otrzymać broń:
Polacy nie chcą łatwiejszego dostępu do broni
Na pytanie, czy osobiście popierasz pomysł by ułatwić dostęp do broni palnej w Polsce, az 69 proc. badanych odpowiedziało, że nie. Za liberalizacją przepisów opowiada się jedynie 18 proc. aniekietowanych. 13 proc. nie ma w tej sprawie opinii. Najwięcej przeciwników ustawa ma wśród wyborców Nowoczesnej, aż 83 proc. Najmniej, 23 proc., wśród wyborców PiS-u.
Czy aby na pewno bezpieczniej?
Zapytaliśmy też Polaków, czy ułatwienie dostępu do broni palnej w Polsce wpłynie na ich poczucie bezpieczeństwa. To najczęściej powtarzany argument posłów Kukiza. - Chcemy przywróć obywatelom elementarne prawo do ochrony swojego życia i zdrowia. A to zapewni im posiadanie broni - twierdzi Jakubiak. Odmienne zdanie ma ekspert ds. bezpieczeństwa Kazimierz Turaliński. Jego zdaniem wizja zwiększenia bezpieczeństwa publicznego to oderwanie polityków od rzeczywistości. - Projekt ustawy poparty przez posłów Kukiz'15 i PiS wyklucza udzielenie pozwolenia na broń palną jedynie osobom karanym i ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychiatrycznymi. Co to oznacza? 90 proc. mieszkańców owianego złą sławą Wołomina będzie mogło legalnie nabyć Glocka - tłumaczy.
- Większości dorosłych Polaków najwyraźniej podobają się obowiązujące w Polsce restrykcyjne przepisy dostępu do broni palnej, bo zaledwie 18 proc. popiera pomysł ułatwienia dostępu do niej, a na dodatek w przekonaniu 61 proc. badanych takie ułatwienie obniży poczucie bezpieczeństwa. Innymi słowy można powiedzieć, że wyniku zakazów wprowadzonych przez zaborców i kontynuowanych przez reżim komunistyczny, w Polsce zanikła kultura posiadania broni i obywatele obawiają się konsekwencji liberalizacji w tym zakresie - twierdzi dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak broń w rękach obywateli wpływa na przestępczość?
Wśród Polaków rośnie strach. Zachodzi obawa, że ułatwienie dostepu do broni palnej wpłynie na poziom przestępczości w Polsce. Tak uważa 62 proc. Polaków. Według 12 proc. badanych ustawa doprowadzi do mniejszenia przestepczości. 26 proc. respondentów nie ma na ten temat zdania.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 29 września - 2 października 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1045). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.