Trwa ładowanie...

Będzie sukces Antoniego Macierewicza? "Dużo zapowiada… ale może jednak szklanka jest pusta"

Jest szansa na podpisanie jeszcze w tym roku kontraktów na zestawy obrony powietrznej Patriot i elementy systemu artylerii rakietowej Homar - mówi minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Ostatnio firma Raytheon oferująca zestawy Patriot zapowiedziała przedstawienie ostatecznej oferty offsetowej. Wskazała zarazem na te obszary, w których transfer technologii nie będzie możliwy. Jak na razie nic poważnego nie udało mu się kupić...

Będzie sukces Antoniego Macierewicza? "Dużo zapowiada… ale może jednak szklanka jest pusta"Źródło: WP.PL, fot: Pągowski
d4l21hv
d4l21hv

Antoni Macierewicz powiedział, że "przyjął komunikat firmy Raytheon z dużym zadowoleniem". - Zawsze można powiedzieć, że szklanka jest do połowy pusta albo do połowy pełna. To jest na pewno postęp w stosunku do dotychczasowych rokowań i daje w istocie olbrzymią szansę na podpisanie kontraktu na pozyskanie przez Polskę systemu antyrakietowego Patriot jeszcze w tym roku - ocenił szef MON.

Zgodnie z memorandum podpisanym na początku lipca rząd USA zgadza się na sprzedaż Polsce baterii obrony powietrznej Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, jakiej mają używać wojska lądowe Stanów Zjednoczonych. Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą.

Wisła - system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne - to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju. O wyborze zestawów Patriot do rozmów między rządami Polski i USA koalicja PO-PSL zdecydowała w kwietniu 2015 roku. Teraz MON twierdzi, że wraca do rozmów.

Czy ministra ostatecznie przekonała nazwa Rakiet Patriot? Czy do tego dojdzie, zobaczymy. Jak na razie nic poważnego nie udało mu się kupić, ale dużo zapowiada… ale może jednak szklanka jest pusta.

d4l21hv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l21hv