Badanie dla WP potwierdza trend: Kolejny znakomity wynik Biedronia
Ponad siedem punktów procentowych w górę od naszego ostatniego badania. Wtedy partia Biedronia nie miała jeszcze nazwy. Teraz ma i nazwę, i znakomity wynik. Czyim kosztem? Nie PO.
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w dniach 8-11 lutego 2019 roku, 15 proc. badanych przez WP w panelu Ariadna zagłosowałoby na partię Wiosna Roberta Biedronia.
To ogromny wzrost. W naszym poprzednim badaniu, zrealizowanym jeszcze przed konwencją, na której były prezydent Słupska ujawnił nazwę swojego ugrupowania, dostało ono 8 proc. głosów. Obecny wynik – 15 proc. – jest potwierdzeniem trendu, na który wskazały wszystkie sondaże jeszcze przed i już po inauguracji partii Biedronia.
11 stycznia. W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu", nie posiadająca jeszcze nazwy partia Biedronia może liczyć na 9 proc. poparcie.
30 stycznia. Partia Biedronia dostaje 10 proc. - również w sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
2 lutego: Sondaż IBRiS dla Onetu. Wynik Biedronia niższy – 6,4 proc., ale to wciąż trzecie miejsce za PiS i PO.
Już po ogłoszeniu nazwy „Wiosna” nastąpił skok sondażowy.
5 lutego, tuż po konwencji na Torwarze. W sondażu Kantar Millward Brown, przeprowadzonym dla "Faktów" TVN, partia Biedronia dostaje 14 proc. głosów.
9 lutego. Sondaż pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl. Trzecie miejsce z wynikiem 8,6 proc. przypada Wiośnie. I wreszcie wyniki sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", zrealizowanego w dniach 7-8 lutego. Biedroń dostaje aż 16,2 proc. głosów.
15 proc., uzyskane w badaniu dla Wirtualnej Polski, potwierdza korzystny dla Biedronia rozkład preferencji politycznych Polaków. A dla kogo okazał się on najbardziej niekorzystny?
W porównaniu do poprzedniego badania straciła Platforma Obywatelska – ale tylko 1 pkt proc. Z 20 proc. poparcia pozostaje – na razie – na drugim miejscu. Prowadzi – z 35 proc. – Zjednoczona Prawica. Na czwartym i piątym miejscu weszłyby do Sejmu jeszcze PSL i Kukiz’15 (odpowiednio 7 i 6 proc., przy czym w przypadku PSL to wzrost o 1 pkt. proc.). Poza parlamentem wylądowałoby SLD, Wolność Janusza Korwin-Mikkego, Nowoczesna (Katarzyna Lubnauer)
i Ruch Narodowy (Robert Winnicki)
. Zero poparcia dostały partie Razem i Teraz – każda straciła po 1 punkcie proc.
Skąd się wzięły głosy na Biedronia? Wiosna mogła zdobyć poparcie wyborców PO, Teraz czy Razem. Ale największy spadek dotyczył liczby niezdecydowanych. Z 15 aż do 9 proc. spadła liczba tych, którzy nie mieli na kogo głosować albo nie wiedzieli, kogo poprą. Nie wszyscy oczywiście poszli do Biedronia. Ale tak duży spadek jest wart odnotowania. Partia Biedronia może poważnie zmienić układ sił na polskiej scenie politycznej i wszyscy gracze - partie i elektorat - muszą się do nowej rzeczywistości dostosować. Wyborcy PO chcieliby, żeby Wiosna dołączyła do Koalicji Obywatelskiej. Wyborcy PiS są temu - z oczywistych względów - przeciwni.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 8 – 11 lutego 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1063). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.