Trwa ładowanie...
dqqo6cf
dqqo6cf
dqqo6cf

8 lutego 1834 - Urodził się Dymitr Mendelejew

Urodził się Dymitr Mendelejew, rosyjski chemik, profesor chemii technicznej i nieorganicznej uniwersytetu w Sankt Petersburgu, członek czynny PAU. Jest twórcą okresowego układu pierwiastków, nazwanego tablicą Mendelejewa. Prowadził też badania nad katalizą, ropą naftową i roztworami, a także w dziedzinie metrologii. Opracował metodę produkcji prochu bezdymnego. Był ostatnim, siedemnastym dzieckiem Iwana Pawłowicza i Marii Dmitrejewny Mendelejewów. Zmarł 2 lutego 1907 roku.

8 lutego 1867 - Powstanie Austro-Węgier

Po wojnie z Prusami w Austrii przeprowadzono reformę konstytucyjną i utworzono dualistyczną monarchię Austro-Węgierską. Galicja znalazła się w części austriackiej.

8 lutego 1904 - Japończycy bombardują Port Artur

Japończycy dokonali nocnego nalotu na rosyjskie okręty w Port Artur. Po długim oblężeniu dowódca twierdzy Port Artur gen. Anatolij Stoessel został zmuszony do kapitulacji 2 stycznia 1905 roku.

8 lutego 1951 - Egzekucja "Łupaszki"

Zginął Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, major kawalerii, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku. W czasie wojny działał w konspiracji, głównie na Wileńszczyźnie i Podlasiu, po wojnie kontynuował działalność konspiracyjną przeciwko nowej władzy. Aresztowany w czerwcu 1948 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano, zrehabilitowany w 1993 roku. Urodził się 12 marca 1910 roku.

dqqo6cf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dqqo6cf