Trwa ładowanie...
dp23sja
dp23sja
dp23sja

8 lipca 1343 - Zawarcie pokoju kaliskiego

Kazimierz Wielki zawarł pokój z Krzyżakami, tak zwany pokój kaliski: Polska odzyskała Kujawy i ziemię dobrzyńską, zakon zachował Pomorze Gdańskie, jako "wieczystą jałmużnę", a także ziemię chełmińską i michałowską.

8 lipca 1497 - Vasco da Gama wyruszył na pierwszą wyprawę

Vasco da Gama wyruszył z Portugalii w swą pierwszą wyprawę. Jej celem było znalezienie morskiej drogi do Indii - po opłynięciu Przylądka Dobrej Nadziei wyprawa w maju 1498 roku dotarła do Kalikartu w Indiach. Podróż ta była jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach odkryć geograficznych, a Portugalia stała się największą potęgą morską XVI wieku.

8 lipca 1709 - Rozstrzygnięcie bitwy pod Połtawą

Wojna północna: pod Połtawą na Ukrainie doszło do decydującej bitwy między wojskami szwedzkimi dowodzonymi przez Karola XII, i armią rosyjską Piotra Wielkiego. Był to koniec pochodu szwedzkiego monarchy przez Europę Środkowowschodnią.

dp23sja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dp23sja