Trwa ładowanie...
d2rb4dq
sondaż

75 proc. sympatyków PiS zadowolonych z życia

Wbrew obiegowym opiniom większość dorosłych Polaków deklaruje zadowolenie ze swojego życia (62 proc.). Najwięcej zadowolonych jest wśród sympatyków PiS (75 proc.), a najmniej wśród Kukiz’15 (49 proc.). Główną przyczyną niezadowolenia z życia wskazywaną przez zwolenników PO i Nowoczesnej jest sytuacja polityczna w kraju - wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
75 proc. sympatyków PiS zadowolonych z życia
(OPB)
d2rb4dq

Najbardziej negatywnie na zadowolenie z życia Polaków wpływa sytuacja finansowa (55 proc.). Ważnymi czynnikami obniżającymi satysfakcję z życia są także stan zdrowia (34 proc.), obecna sytuacja polityczna (32 proc.) i gospodarcza (31 proc.), poczucie braku wpływu na rzeczywistość (30 proc.) i brak perspektyw na przyszłość (30 proc.).

- Fakt, że sympatycy PiS deklarują obecnie najwyższy poziom zadowolenia z życia wcale nie jest taki zaskakujący. Ich partia wygrała wybory i uzyskała mandat pozwalający na samodzielne sprawowanie władzy, dzięki czemu ważne dla nich postulaty są realizowane, a prezentowany przez nich światopogląd w kluczowy sposób kształtuje debatę polityczno-społeczną. Po drugiej stronie są sympatycy PO i Nowoczesnej, gdzie frustracja aktualną sytuacją polityczną ewidentnie negatywnie wpływa na ich satysfakcję z życia, co sami przyznali w badaniu – komentuje wyniki badania dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  OPB
(OPB)

Sympatyków Prawa i Sprawiedliwości najbardziej dręczy sytuacja finansowa (53 proc.) i stan zdrowia (39 proc.), zaś zwolenników Kukiz’15 - sytuacja finansowa (66 proc.) i poczucie braku wpływu na rzeczywistość (34 proc.).

  OPB
(OPB)
  OPB
(OPB)

Sympatyków Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej najbardziej frustruje obecna sytuacja polityczna w kraju (odpowiednio 57 proc. i 60 proc.), podczas gdy wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15 znajduje się ona odpowiednio dopiero na 7. i 6. pozycji.

  OPB
(OPB)
  OPB
(OPB)

Poczucie braku wpływu na rzeczywistość najbardziej doskwiera sympatykom Nowoczesnej (3. pozycja, 42 proc.) i Kukiz’15 (2. pozycja, 34 proc.).

d2rb4dq

- Jak pokazało badanie, wiele osób chce mieć wpływ na rzeczywistość. Dobrze byłoby, aby liderzy polityczni oraz przełożeni w pracy to zrozumieli i pozwolili przekuć energię i pomysły ludzi w pozytywne działania – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Kobiety są bardziej zadowolone z życia (68 proc.) niż mężczyźni (57 proc.). Większą satysfakcję z życia czerpią osoby w wyższym wykształceniem (72 proc.) w stosunku do osób z wykształceniem podstawowym (62 proc.), zawodowym (59 proc.) czy średnim (61 proc.).

  OPB
(OPB)

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 26 - 29 maja 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1076). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

d2rb4dq

Podziel się opinią

Share
d2rb4dq
d2rb4dq