Trwa ładowanie...
dgzdvst
dgzdvst
dgzdvst

6 listopada 1755 - Urodził się Stanisław Staszic

Urodził się Stanisław Staszic, uczony, ksiądz i filozof, jeden z najwybitniejszych umysłów przełomu XVIII i XIX. wieku. Rzecznik reform społecznych w okresie Sejmu Czteroletniego, po rozbiorach zaangażował się w działalność społeczną. Członek - Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Komisji Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, współorganizator - Szkoły Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach. Autor prac patriotycznych - "Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego" i "Przestrogi dla Polski". Zmarł 20 stycznia 1826 roku.

6 listopada 1860 - Urodził się Ignacy Jan Paderewski

Urodził się Ignacy Jan Paderewski, pianista i kompozytor, polityk. W latach 1919 -1921 był premierem i ministrem spraw zagranicznych Rzeczypospolitej. Podpisał ze strony Polski wersalski traktat pokojowy. Był inicjatorem i w części fundatorem Hotelu Bristol w Warszawie. Skomponował operę "Manru", "Fantazję polską" i "Symfonię Polonia". Spośród drobnych miniatur fortepianowych Paderewskiego rekordy popularności do dziś bije "Menuet G-dur", "Melodia" oraz "Nocturn". Zmarł 29 czerwca 1941 roku.

6 listopada 1917 - Początek rewolucji październikowej

W nocy z 6 na 7 listopada rozpoczęło się zbrojne powstanie bolszewików w Piotrogrodzie: na miejsce Rządu Tymczasowego Kiereńskiego powołano nowy rząd - Radę Komisarzy Ludowych, któremu przewodniczył Włodzimierz Iljicz Lenin. Początek rewolucji październikowej.

dgzdvst

6 listopada 1939 - Przeprowadzono "Sonderaktion Krakau"

W akcji "Sonderaktion Krakau" hitlerowcy aresztowali, a następnie wywieźli do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen 183 osoby, w tym 142 wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego i 21 pracowników krakowskiej Akademii Górniczej. Po międzynarodowych protestach, w tym Benito Mussoliniego, 101 uwięzionych w wieku powyżej 40 lat zwolniono. Wielu z nich, wycieńczonych warunkami obozowymi, wkrótce zmarło. Niektórzy zostali powtórnie aresztowani i rozstrzelani w Oświęcimiu.

dgzdvst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dgzdvst