Trwa 艂adowanie...
d1pgqjc

5 stycznia - kalendarium historyczne

d1pgqjc
d1pgqjc

5 stycznia 1769 - James Watt patentuje maszyn臋 parow膮

5 stycznia 1769 roku James Watt opatentowa艂 maszyn臋 parow膮 z oddzieln膮 komor膮 skraplania, ulepszaj膮c w ten spos贸b i zwi臋kszaj膮c wydajno艣膰 silnika parowego Thomasa Newcomena. Sze艣膰 lat p贸藕niej, wsp贸lnie z Matthew Boultonem otworzy艂 w okolicy Birmingham pierwsz膮 wytw贸rni臋 maszyn parowych. W ci膮gu 25 lat, zanim wygas艂y prawa do patentu, wsp贸lnicy zbudowali ok. 250 maszyn, patentuj膮c kolejne usprawnienia, dzi臋ki kt贸rym silniki mo偶na by艂o wykorzystywa膰 w przemy艣le i w pojazdach. Silnik parowy Watta to jeden z najwa偶niejszych wynalazk贸w, kt贸re zapocz膮tkowa艂y rewolucj臋 przemys艂ow膮.

5 stycznia 1895 - Odkrycie promieni X

Wihelm Roentgen, niemiecki fizyk, og艂osi艂 odkrycie promieni X.

5 stycznia 1939 - J贸zef Beck spotyka si臋 z Adolfem Hitlerem

5 stycznia 1939 roku Adolf Hitler przyjmuje ministra spraw zagranicznych J贸zefa Becka w swojej alpejskiej rezydencji w Berchtesgaden. Na spotkaniu, w kt贸rym uczestniczy r贸wnie偶 Joachim von Ribbentrop, szef polskiej dyplomacji po raz pierwszy s艂yszy o postulatach w艂膮czenia Wolnego Miasta Gda艅ska do III Rzeszy i zbudowania eksterytorialnej autostrady i linii kolejowej 艂膮cz膮cych Prusy Wschodnie z zachodni膮 cz臋艣ci膮 Niemiec. W zamian Polska mia艂a otrzyma膰 port w Gda艅sku, wraz z eksterytorialnym szlakiem komunikacyjnym wiod膮cym przez niemieck膮 cz臋艣膰 miasta oraz gwarancje nienaruszalno艣ci granic.

d1pgqjc
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Wy艂膮czono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaanga偶owanie naszych czytelnik贸w w komentarzach. Jednak niekt贸re tematy wywo艂uj膮 komentarze wykraczaj膮ce poza granice kulturalnej dyskusji. Dbaj膮c o jej jako艣膰, zdecydowali艣my si臋 wy艂膮czy膰 sekcj臋 komentarzy pod tym artyku艂em.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1pgqjc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie tre艣ci dost臋pnych w niniejszym serwisie - bez wzgl臋du na ich charakter i spos贸b wyra偶enia (w szczeg贸lno艣ci lecz nie wy艂膮cznie: s艂owne, s艂owno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz form臋 (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Sp贸艂ka Akcyjna z siedzib膮 w Warszawie, b臋d膮cej w艂a艣cicielem niniejszego serwisu, bez wzgl臋du na spos贸b ich eksploracji i wykorzystan膮 metod臋 (manualn膮 lub zautomatyzowan膮 technik臋, w tym z u偶yciem program贸w uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powy偶sze zastrze偶enie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu u艂atwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunk贸w umownych lub dozwolonego u偶ytku okre艣lonego przez w艂a艣ciwe przepisy prawa.Szczeg贸艂owa tre艣膰 dotycz膮ca niniejszego zastrze偶enia znajduje si臋tutaj