Trwa ładowanie...
d285h66

4 sierpnia - kalendarium historyczne

d285h66
d285h66

4 sierpnia 1306 - Król Polski Wacław III zamordowany

W Ołomuńcu zginął zamordowany Wacław III, król Węgier, Czech i Polski. Wraz z jego śmiercią wygasła czeska rodzina panująca Przemyślidów.

4 sierpnia 1850 - Zmarł Ignacy Prądzyński

Umiera Ignacy Prądzyński, generał wojsk polskich, dowódca wojsk w powstaniu listopadowym, autor planu budowy Kanału Augustowskiego.

4 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: oddziały SS Oskara Dirlewangera zaczynają rzeź cywilów

4 sierpnia trwają ciężkie walki w Al. Jerozolimskich. Od Mostu Poniatowskiego ku Grójeckiej przebija się od rana niemiecka jednostka 19. dywizji pancernej. W nocy z 3 na 4 sierpnia Powstańcy opanowują parter gmachu PAST-y przy ul. Zielnej. Po zaciętej walce, o świcie Powstańcy opuszczają budynek.

Na wschód od obsadzonego przez Niemców Krakowskiego Przedmieścia umacnia swe pozycje Zgrupowanie "Krybar". W Śródmieściu południowym Powstańcy przeprowadzają udany nocny atak na "Soldatenheim" w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi.

Sztab Komendy Okręgu AK przenosi się ze zburzonego hotelu Victoria"" do gmachu PKO na rogu Świętokrzyskiej i Jasnej. Oddziały kpt. Józefa Krzyczkowskiego ""Szymona"" przegrupowują się w rejonie Izabelina

d285h66
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d285h66