Trwa ładowanie...
d5t3x6o

3 grudnia - kalendarium historyczne

Share
d5t3x6o

3 grudnia 1857 - Urodził się Joseph Conrad

Właściwe nazwisko Conrada to Józef Konrad Korzeniowski. Był angielskim pisarzem pochodzenia polskiego, tworzącym w języku angielskim. Autor "Lorda Jima", "Jądra ciemności", "Smugi cienia" i "Nostromo". Wszystkie jego książki oparte są na wątkach autobiograficznych, dominuje w nich problematyka psychologiczno-moralna. Twórczość Conrada doczekała się wielu adaptacji teatralnych i filmowych. Zmarł 3 sierpnia 1924 r.

3 grudnia 1967 - Pierwsza transplantacja serca

Zespół pod kierunkiem doktora Christiana Bernarda przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca ludzkiego w jednym ze szpitali w Kapsztadzie (RPA). Pacjent zmarł po 18 dniach wskutek komplikacji płucnych. Pierwszym człowiekiem, który wrócił do normalnego życia po przeszczepie był Emmanuel Vitria - po przeszczepie w 1968 roku, żył do 1987 roku.

3 grudnia 1984 - Katastrofa w Bhopalu

Wyciek trującego gazu w zakładach firmy Union Carbide w Bhopalu w Indiach doprowadził do katastrofy ekologicznej, która jest dotąd uznawana za najtragiczniejszą w skutkach awarię przemysłową. Oficjalnie śmierć poniosło wówczas ponad 3800 osób. Według organizacji Greenpeace, zmarło 20 tysięcy ludzi, a 560 tysięcy zostało poszkodowanych.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d5t3x6o

Podziel się opinią

Share
d5t3x6o
d5t3x6o