Trwa ładowanie...
dkar164
dkar164
dkar164

29 września 1938 - Uczestnicy konferencji w Monachium przyznają Niemcom prawo do anektowania części Czechosłowacki

Na konferencji monachijskiej przedstawiciele Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Francji - Adolf Hitler, Benito Mussolini, Arthur Neville Chamberlain i Edouard Daladier, podpisali układ przyznający Rzeszy Niemieckiej prawo okupowania i anektowania jednej piątej terytorium Czechosłowacji.

29 września 1939 - Twierdza Modlin kapituluje

Twierdza Modlin skapitulowała po 15 dniach zaciekłej obrony przed wojskami hitlerowskimi. Wobec braku amunicji, żywności i wody oraz wyczerpania załogi, 29 września rano podpisano kapitulację, następnego dnia po kapitulacji stolicy. W obronie Twierdzy Modlin poległo 1,3 tys. żołnierzy, 4 tysiące zostało rannych. Niemcy stracili 900 ludzi, mieli 670 rannych.

29 września 1944 - Powstanie Warszawskie: Niemcy rozbijają Grupę "Kampinos"

29 września rano rozpoczyna się generalny szturm na Żoliborz. Przeważające siły wroga kilkakrotnie nacierają od południa i zachodu. Pozycje powstańcze atakuje piechota 19. Dywizji Pancernej nieprzyjaciela, wsparta ogniem kilkudziesięciu czołgów i dział szturmowych.

Po zaciętych walkach oddziały Zgrupowania "Żniwiarz" wycofują się z terenu fabryki "Opla" i hali targowej przy ul. Słowackiego. Oddziały ze Zgrupowania "Żyrafa" opuszczają ruiny klasztoru Sióstr Zmartwychwstanek przy ul. Krasińskiego. Natarcie niemieckie od strony Cytadeli i Dworca Gdańskiego zmusza oddziały ze Zgrupowania "Żaglowiec" do wycofania się w kierunku Placu Inwalidów. Na odcinku obrony Marymontu Powstańcy ze Zgrupowania "Żubr" utrzymują wszystkie pozycje. Od wschodu Zgrupowanie "Żbik" zajmuje nadal ul. Bohomolca.

dkar164

Pod Jaktorowem Grupa "Kampinos" zostaje rozbita, tracąc ok. 150 żołnierzy. Ginie dowódca, mjr Alfons Kotowski "Okoń". Drugie tyle żołnierzy dostaje się do niewoli. Tylko nielicznym udaje się przedrzeć przez kordon niemiecki i dotrzeć m.in. do Gór Świętokrzyskich. W Śródmieściu, na prośbę Niemców, ok. godz. 13. rozpoczyna się lokalne zawieszenie broni w rejonie BGK.

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

dkar164
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dkar164