Trwa ładowanie...
d1emnr6

29 lipca - kalendarium historyczne

Share
d1emnr6

29 lipca 1588 - Klęska Wielkiej Armady

Potężna flota hiszpańska poniosła decydującą porażkę z marynarką angielską w bitwie pod Gravelines. Przegrane starcie przekreśliło plany inwazyjne Hiszpanów oraz zmusiło Wielką Armadę do odwrotu okrężną drogą dookoła Wysp Brytyjskich. Długa podróż przez sztormy i nieprzyjazne wody dokonała dzieła zniszczenia.

29 lipca 1794 - Bitwa pod Sałatami

Zwycięskie starcie w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Dowodzący siłami powstańczymi książę Romuald Giedroyć pobił i zmusił do panicznej ucieczki kilkukrotnie liczebniejsze wojska rosyjskie.

29 lipca 1883 - Urodził się Benito Mussolini

W Dovia di Predappio, niewielkiej miejscowości w północnych Włoszech, urodził się Benito Mussolini, główny założyciel i przywódca ruchu faszystowskiego oraz dyktator Włoch. Jego ekspansjonistyczna polityka i sojusz z III Rzeszą doprowadziły do wybuchu II wojny światowej.

29 lipca 1944 - Powstanie Warszawskie: Niemcy umacniają się w mieście

29 lipca rozprężenie w niemieckim aparacie cywilnym i wojskowym zostaje całkowicie opanowane. Wojsko niemieckie minuje mosty: Poniatowskiego i Kierbedzia oraz umacnia mostowe przyczółki.

d1emnr6

Po ulicach krążą coraz liczniejsze patrole policji i wojska. Gen. Tadeusz Komorowski "Bór" decyduje, że powstanie wybuchnie o godz. 17.00. Płk Antoni Chruściel "Monter" melduje, że na powtórną mobilizację wystarczy 12 godzin.

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

29 lipca 1958 - Powstanie NASA

Zaniepokojeni sukcesami radzieckiego programu kosmicznego Amerykanie powołali Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Nowa instytucja uzyskała status niezależnej agencji podległej bezpośrednio prezydentowi USA.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1emnr6

Podziel się opinią

Share
d1emnr6
d1emnr6