Trwa ładowanie...
d3tspfy

27 lutego - kalendarium historyczne

d3tspfy
d3tspfy

27 lutego 1839 - Rozstrzelanie Szymona Konarskiego

Zginął, rozstrzelany w Wilnie, Szymon Konarski, uczestnik Powstania Listopadowego, współzałożyciel Stowarzyszenia Ludu Polskiego, organizator spisku radykalno-niepodległościowego na Białorusi, Ukrainie i Litwie. Za agitację rewolucyjno-demokratyczną i tworzenie organizacji konspiracyjnych w zaborze rosyjskim, został skazany na śmierć. Urodził się 5 marca 1808 r.

27 lutego 1846 - Śmierć Edwarda Dembowskiego

Zginął Edward Dembowski, filozof, krytyk literacki, przywódca rewolucji krakowskiej 1846 roku. Poniósł śmierć w czasie masakry dokonanej przez wojska austriackie na procesji, którą prowadził. Stworzył program literatury walczącej o społeczne prawa ludu. Uważał, że wolność może przynieść Polsce tylko rewolucyjne wystąpienie mas ludowych. Z racji tych poglądów nazywano go „czerwonym kasztelanicem”. Urodził się 25 kwietnia 1822 r.

27 lutego 1933 - Hitlerowcy podpalają gmach Reichstagu

W nocy z 27 na 28 lutego hitlerowcy podpalili gmach Reichstagu w Berlinie. Władze oskarżyły o podpalenie komunistów. Prowokacja dała Hitlerowi pretekst do otwartej rozprawy z opozycją i zawieszenia swobód obywatelskich, między innymi wolności prasy.

d3tspfy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3tspfy