Trwa 艂adowanie...
d4jt3p0
d4jt3p0
d4jt3p0

16 wrze艣nia 1620 - Bitwa pod Cecor膮

Pod Cecor膮 zacz臋艂a si臋 bitwa wojsk polskich, dowodzonych przez hetmana Stanis艂awa 呕贸艂kiewskiego, z Turkami. Zako艅czy艂a si臋 19 wrze艣nia, kl臋sk膮 Polak贸w i 艣mierci膮 hetmana.

16 wrze艣nia 1815 - Podpisanie 艢wi臋tego Przymierza

W Pary偶u podpisano "Akt wzajemnej pomocy monarch贸w chrze艣cija艅skich", zwany p贸藕niej 艢wi臋tym Przymierzem. Pod dokumentem podpisali si臋 w艂adcy: Rosji - cesarz Aleksander I, Austrii - cesarz Franciszek I i Prus - kr贸l Fryderyk Wilhelm III.

16 wrze艣nia 1944 - Powstanie Warszawskie: 300 偶o艂nierzy 1 Armii WP rusza na pomoc Powsta艅com

W nocy z 15 na 16 przeprawiaj膮 si臋 na Solec 偶o艂nierze I Batalionu 9. Pu艂ku Piechoty 3. Dywizji Piechoty. W sile oko艂o 300 ludzi wspieraj膮 Powsta艅c贸w broni膮cych Czerniakowa. Od rana odpieraj膮 silne ataki nieprzyjaciela. Niemcy stopniowo zdobywaj膮 teren. Powsta艅com udaje si臋 utrzyma膰 barykady na ulicach Okr膮g i Solec, zamykaj膮ce dost臋p od p贸艂nocy. Nieprzyjaciel opanowuje szpital powsta艅czy przy Zag贸rnej 9. Morduje rannych. Zamierzone przez dow贸dztwo 1. Armii WP poszerzenie Przycz贸艂ka Czerniakowskiego nie udaje si臋.

W 艢r贸dmie艣ciu rejon ulic Marsza艂kowskiej, Koszykowej, Piusa, Wilczej i Kruczej pozostaje pod wyj膮tkowo silnym ogniem artylerii niemieckiej. Niemcy przyst臋puj膮 do zdecydowanego uderzenia na 呕oliborz. Oddzia艂y AK wycofuj膮 si臋 pod naporem wroga z cz臋艣ci uliczek Dolnego 呕oliborza, do linii ul. Bohomolca. Wieczorem, po krwawych walkach, oddzia艂y ze Zgrupowania 呕niwiarz"" opuszczaj膮 teren warsztat贸w ""Opla"" od strony ul. W艂o艣cia艅skiej.

W nocy z 15 na 16 wrze艣nia udaje si臋 ewakuowa膰 oddzia艂y powsta艅cze z Sielc na G贸rny Mokot贸w. W ci膮gu dnia Niemcy bombarduj膮 okolice ulic Pu艂awskiej

16 wrze艣nia 1945 - Prezentacja pierwszej elektronicznej maszyny licz膮cej

Amerykanie zaprezentowali prototyp pierwszej w 艣wiecie elektronicznej maszyny do liczenia ENIAC. Maszyna by艂a programowana przez r臋czne prze艂膮czanie przewod贸w, pami臋膰 s艂u偶y艂a wy艂膮cznie do przechowywania liczb.

d4jt3p0
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Wy艂膮czono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaanga偶owanie naszych czytelnik贸w w komentarzach. Jednak niekt贸re tematy wywo艂uj膮 komentarze wykraczaj膮ce poza granice kulturalnej dyskusji. Dbaj膮c o jej jako艣膰, zdecydowali艣my si臋 wy艂膮czy膰 sekcj臋 komentarzy pod tym artyku艂em.

Pawe艂 Kapusta - Redaktor naczelny WP
Pawe艂 KapustaRedaktor Naczelny WP
d4jt3p0