Trwa 艂adowanie...
d33hogt
d33hogt
d33hogt

1 lutego 1411 - Pok贸j Toru艅ski

W Toruniu zawarto pok贸j z Zakonem Krzy偶ackim. Uk艂ad mi臋dzy Polsk膮 i Litw膮 a Krzy偶akami zako艅czy艂 tak zwan膮 "Wielk膮 Wojn臋", kt贸ra trwa艂a w latach 1409 -1411.

1 lutego 1717 - Sejm niemy

W Warszawie obradowa艂 jednodniowy Sejm, tak zwany "Sejm niemy", nazwany tak z powodu niedopuszczenia pos艂贸w do g艂osu w obawie przed zerwaniem obrad. Podj臋to uchwa艂y mi臋dzy innymi ograniczaj膮ce w艂adz臋 hetman贸w, zmniejszono stan armii do 24 tysi臋cy, potwierdzono personalny charakter unii z Saksoni膮. Sejm zapocz膮tkowa艂 protekcj臋 Rosji nad Rzeczpospolit膮.

1 lutego 1944 - Zamach na Franza Kutscher臋

By艂a to najs艂ynniejsza akcja polskiego podziemia, przeprowadzona w centrum miasta w bia艂y dzie艅. 70 lat temu, 1 lutego 1944 roku, 偶o艂nierze oddzia艂u Armii Krajowej "Pegaz" przeprowadzili zamach na genera艂a SS i policji na dystrykt warszawski Franza Kutscher臋. Starannie przygotowana operacja trwa艂a minut臋 i czterdzie艣ci sekund. "Kat Warszawy" zgin膮艂 zastrzelony przed siedzib膮 komendantury SS w Alejach Ujazdowskich. W akcji wzi臋艂o 9 偶o艂nierzy i 3 艂膮czniczki. Zgin臋艂o 4. Polak贸w, a 2. zosta艂o rannych. Spo艣r贸d 12 os贸b uczestnicz膮cych w zamachu, obecnie 偶yje tylko jedna, 艂膮czniczka Maria Stypu艂kowska-Chojecka "Kama".

Decyzj臋 o zorganizowaniu zamachu podj臋艂o Kierownictwo Walki Podziemnej w ko艅cu 1943 roku, w zwi膮zku ze szczeg贸lnym okrucie艅stwem Kutschery. By艂 on inicjatorem przeprowadzanych w Warszawie masowych egzekucji publicznych i coraz cz臋stszych 艂apanek. Od przybycia Kutschery do stolicy, tygodniowo gin臋艂o oko艂o 300 Polak贸w. Wyrok na znienawidzonego przez mieszka艅c贸w genera艂a wyda艂 szef Kedywu Komendy G艂贸wnej AK pu艂kownik August Emil Fieldorf "Nil".

d33hogt

W odwecie za zamach na Kutscher臋, dzie艅 p贸藕niej Niemcy rozstrzelali w Alejach Ujazdowskich stu Polak贸w, a ponad 200 os贸b zosta艂o rozstrzelanych w ruinach getta. By艂a to jedna z ostatnich publicznych egzekucji przed wybuchem powstania warszawskiego.

Franz Kutschera obj膮艂 funkcj臋 dow贸dcy SS i policji na okr臋g warszawski 25 wrze艣nia 1943 roku i od razu zaostrzy艂 represje wobec Polak贸w. Nast膮pi艂y liczne egzekucje uliczne, kt贸rymi Kutschera chcia艂 z艂ama膰 warszawiak贸w. Wzros艂a tak偶e liczba 艂apanek. Kierownictwo Walki Podziemnej wprowadzi艂o Kutscher臋 na list臋 os贸b do likwidacji. Pierwsz膮, nieudan膮 pr贸b臋 przeprowadzenia akcji podj臋to 28 stycznia 1944 roku. Oddzia艂 "Lota", rozstawiony na stanowiskach w Alejach Ujazdowskich, nie doczeka艂 si臋 jednak przejazdu Kutschery.

Akcj臋 zaplanowano na 1 lutego 1944 roku rano. Uczestniczy艂o w niej 12 os贸b: Bronis艂aw Pietraszewicz "Lot" - dow贸dca akcji, Stanis艂aw Huskowski "Ali", Zdzis艂aw Poradzki "Kruszynka", Micha艂 Issajewicz "Mi艣", Marian Senger "Cichy", Henryk Humi臋cki "Olbrzym", Zbigniew G臋sicki "Juno", Bronis艂aw Hellwig "Bruno", Kazimierz Sott "Sok贸艂", Maria Stypu艂kowska-Chojecka "Kama", El偶bieta Dzi臋bowska "Dewajtis", Anna Szarzy艅ska-Rewska "Hanka".

Znak do rozpocz臋cia akcji, sygnalizuj膮cy wyj艣cie Kutschery z domu w Alei R贸偶, da艂a Maria Stypu艂kowska-Chojecka "Kama", kilka minut po godzinie 9. Wyrok na Kutscher臋 wykonali: Micha艂 Issajewicz "Mi艣", Bronis艂aw Pietraszewicz "Lot" i Zdzis艂aw Poradzki "Kruszynka". W wyniku zamachu 艣mier膰 ponios艂o czterech jej uczestnik贸w. G臋sicki "Juno" i Sott "Sok贸艂", otoczeni przez Niemc贸w na Mo艣cie Kierbedzia, w czasie odprowadzania samochodu do gara偶u, skoczyli do Wis艂y, gin膮c w jej nurtach. Ci臋偶ko ranni Pietraszewicz "Lot" i Senger "Cichy" zmarli kilka dni po zamachu.

Straty niemieckie wynios艂y 5 zabitych i 9 rannych.

d33hogt
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Wy艂膮czono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaanga偶owanie naszych czytelnik贸w w komentarzach. Jednak niekt贸re tematy wywo艂uj膮 komentarze wykraczaj膮ce poza granice kulturalnej dyskusji. Dbaj膮c o jej jako艣膰, zdecydowali艣my si臋 wy艂膮czy膰 sekcj臋 komentarzy pod tym artyku艂em.

Pawe艂 Kapusta - Redaktor naczelny WP
Pawe艂 KapustaRedaktor Naczelny WP
d33hogt