Trwa ładowanie...

Watykan zapewnia, że chce otworzyć tajne archiwa z czasów Piusa XII

Watykan od lat wyraża wolę otwarcia swych tajnych dotąd archiwów z lat pontyfikatu Piusa XII, czyli czasów II wojny światowej i Holokaustu. Zapewnił o tym watykański rzecznik, komentując doniesienia prasy brytyjskiej, według których papieżFranciszek ma zamiar to uczynić.

Watykan zapewnia, że chce otworzyć tajne archiwa z czasów Piusa XIIŹródło: Wikimedia Commons
d110wvm
d110wvm

Przyjaciel papieża Franciszka, rabin Abraham Skórka powiedział gazecie "Sunday Times", że pragnie on otworzyć archiwa dotyczące działalności Kościoła w latach wojny. - Uważam, że Franciszek otworzy archiwa, kwestia jest bardzo delikatna i musimy ją dalej analizować - podkreślił rabin z Buenos Aires, który kilka dni wcześniej widział się z papieżem w Watykanie.

W reakcji na te słowa watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi oświadczył: - Nie widzę w tym nic szczególnie nowego.

Podkreślił, że od kilku dekad Stolica Apostolska wyraża wolę ujawnienia zasobów archiwów watykańskich oraz innych materiałów źródłowych na temat tego okresu.

- Otwarcie to, planowane od lat, wymaga jednak czasu z powodów technicznych w związku z koniecznością uporządkowania dokumentów przed ich udostępnieniem - wyjaśnił ks. Lombardi.

d110wvm

Rabin Skórka w rozmowie z brytyjskim dziennikiem powiedział, że Franciszek chciałby otworzyć archiwa przed ewentualną beatyfikacją Piusa XII. Jego długi proces beatyfikacyjny został faktycznie zatrzymany z woli Benedykta XVI niemal na ostatnim etapie, w związku z licznymi polemikami na temat postawy papieża wobec Holokaustu. Niektóre środowiska oskarżają go o obojętność wobec zagłady Żydów lub o to, że zrobił zbyt mało w ich obronie. Watykan stanowczo odpiera te zarzuty i w ostatnich latach ujawnił nieznane dokumenty i listy świadczące o tym, że Pius XII był zaangażowany w ratowanie Żydów.

Przypomina się, że obecny papież jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires opowiadał się w 2010 roku za otwarciem tajnego archiwum Watykanu z dokumentami z lat tego pontyfikatu. W książce napisanej razem z rabinem Skórką kardynał Jorge Bergoglio wyraził wtedy opinię, że Kościół otwierając archiwa nie powinien obawiać się prawdy.

d110wvm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d110wvm