WP

Tylko w WP. Kaczyński musi być przesłuchany. Tak uważa większość Polaków (Badanie)

Austriacki biznesmen oskarża Jarosława Kaczyńskiego, że nie wypłacił mu pieniędzy za pracę przy tzw. K-Towers. Prokuratura dotychczas nie przesłuchała prezesa PiS. Wirtualna Polska w badaniu na panelu Ariadna zapytała, co Polacy sądzą o sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes PiS, Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS, Jarosław Kaczyński. (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
WP

W skrócie. Pod koniec stycznia "Gazeta Wyborcza" zaczęła publikować nagrania rozmów z 2018 r. Na taśmach pojawia się m.in. PiS Jarosławie Kaczyńskim i austriacki biznesmen Gerald Birgfellner.

Rozmowy dotyczą planów budowy w stolicy dwóch wieżowców. Chciała je postawić spółka Srebrna powiązana z politykami PiS. Srebrna zrezygnowała z planów, bo jak stwierdził Jarosław Kaczyński, pojawiłyby się zarzuty, że "partia buduje wieżowiec".

WP

Plany budowy K-Towers zostały wstrzymane. Gerald Birgfellner domagał się 1,3 mln euro za wykonane dotychczas prace. Prezes mówi, że dostanie je, ale najpierw musi iść do sądu. Wtedy Birgfellner wynajął mecenasów Romana Giertycha i Jacka Dubois. W jego imieniu złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kaczyńskiego.

Postępowanie trwa od wielu tygodni, ale prezes PiS nie został dotychczas przesłuchany.

Sprawa jest znana dużej części Polaków. O tzw. taśmach Kaczyńskiego słyszało 68 proc. uczestników badania na panelu Ariadna (74 proc. wyborców PiS I 84 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej).

WP.PL
Podziel się
WP

Blisko połowa ankietowanych – 48 proc. – jest zdania, że prokuratura nie będzie w stanie rzetelnie wyjaśnić sprawy. Przekonanych jest o tym 32 proc. wyborców PiS I aż 71 proc. popierających Platformę Obywatelską.

WP.PL
Podziel się

Uczestnicy badania w większości – 67 proc. - nie mają za to wątpliwości, że Jarosław Kaczyński powinien zostać przesłuchany. O słuszności tego kroku przekonana jest nawet ponad połowa wyborców PiS – 59 proc.

WP.PL
Podziel się
WP

Blisko połowa badanych nie potrafiła ocenić, jaki jest stosunek prokuratury do oskarżeń pod adresem Kaczyńskiego formułowanych przez Birgfellnera. 38 proc. jest zdania, że prokuratura stara się chronić prezesa.

WP.PL
Podziel się

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1090 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania. Metoda: CAVI. Termin realizacji: 5-8 kwietnia 2019 roku.

Polub WP Opinie
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.
WP