Trwa ładowanie...

Tylko w WP. Duża mobilizacja. PiS wygrywa wybory (Badanie)

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby wybory do Parlamentu Europejskiego. Tak wynika z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

Tylko w WP. Duża mobilizacja. PiS wygrywa wybory (Badanie)Źródło: East News, fot: Beata Zawrzel
dmj9wnc
dmj9wnc

Wybory do Parlamentu Europejskiego były postrzegane w Polsce "od zawsze" jako te mniej ważne. Stąd frekwencja oscylującą wokół 30 proc. Ale nie tym razem.

Według badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę (rzeczywisty termin to 26 maja 2019 roku), do urn poszłoby aż 59 proc. uprawnionych do głosowania.

To byłby rekord wyborów europejskich w Polsce, a równocześnie jeden z najwyższych wyników po 1989 roku. Lepiej było w pięciu wyborach prezydenckich (około 60 proc.), dwukrotnie w parlamentarnych (1989 i 2007 rok) oraz samorządowych (2018 rok).

Zobacz także: "PiS zapłaci za to cenę". Siemoniak wspomina strajk nauczycieli

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Dotychczas duża frekwencja miała działać na niekorzyść PiS. Nie znajduje to odzwierciedlenia w wynikach badania. Bezapelacyjnym zwycięzcą wyborów byłoby Prawo i Sprawiedliwość startujące w bloku z Solidarną Polską i Porozumieniem. Koalicja, którą rządzi prezes PiS Jarosław Kaczyński, zdobyłaby 35 proc. głosów.

dmj9wnc

Na Koalicję Europejską pod przewodnictwem Grzegorza Schetyny głos oddałoby 28 proc. wyborców.
Trzecie miejsce zajęłaby Wiosna Roberta Biedronia – 10 proc. głosów. Kukiz’15 z 7 proc. poparciem byłby czwartą siłą, którą Polska wprowadziłaby do europarlamentu.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Pozostałe partie i koalicje znalazły się poniżej progu wyborczego.

Badanie dla Wirtualne Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1051). Struktura próby dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 26-29 kwietnia 2019 roku. Metoda: CAWI.

dmj9wnc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmj9wnc