Trwa ładowanie...
d2b9jff

Świątynia Totmesa III odkryta pod domem podczas prowadzenia nielegalnych wykopalisk

Mieszkańcy egipskiej miejscowości Bardaszin odkryli pod swoim domem świątynię sprzed 3400 lat. Aby dostać się do znalezisk zalewanych przez wody gruntowe, wykorzystywali sprzęt do nurkowania. 7 odkrywców zostało aresztowanych za prowadzenie nielegalnych wykopalisk. Wszyscy wyszli już na wolność.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Świątynia Totmesa III odkryta pod domem podczas prowadzenia nielegalnych wykopalisk
(Posąg Totmesa III, to jemu prawdopodobnie poświęcona była odnaleziona świątynia, Fot: Wikimedia Commons)
d2b9jff

Jak podaje na swojej stronie internetowej Luxor Times, mężczyźni byli wyposażeni w stroje i maski do nurkowania oraz butle z tlenem. Według magazynu, to trzecie znane nielegalne wykopaliska w tym rejonie przerwane przez władze w ciągu ostatniego roku. Odkrycia dokonano 40 km na południe od Kairu, poza strefą chronioną zakazem prowadzenia wykopalisk, dlatego 7 zatrzymanych wcześniej osób wypuszczono z aresztu.

Odkryciem zajęły się egipskie służby archeologiczne. Przez trzy dni obniżano poziom wody, aby wydobyć znaleziska - 2,5 metrowy posąg siedzącej osoby, podstawy kolumn oraz 7 steli z hieroglifami. Posąg jest oklejony błotem i ma wyłamane ramiona. Przetransportowano go do magazynu w mieście Sakkara, gdzie zostanie oczyszczony i poddany renowacji.

Znalezisko pochodzi z okresu Nowego Państwa, z czasu panowania faraona Totmesa III.

Fotografie z miejsca znaleziska opublikowały na swoich stronach internetowych egipskie portale * Luxor Times* i * ahramonline*.

d2b9jff

Podziel się opinią

Share
d2b9jff
d2b9jff