Trwa ładowanie...

Sondaż dla WP: Czy Polacy chcą przyjęcia uchodźców?

Większość Polaków nie chce przyjęcia przez nasz kraj uchodźców z Afryki - wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego na panelu Ariadna. Przypominamy jego wyniki w związku z przypadającym we wtorek 20 czerwca Światowym Dniem Uchodźcy.

Share
Sondaż dla WP: Czy Polacy chcą przyjęcia uchodźców?Źródło: East News, fot: ROBERT ATANASOVSKI/AFP
d2ab4vb

Zapytaliśmy Polaków, czy popierają przyjmowanie do Polski uchodźców z Afryki. Zdecydowana większość jest przeciwna. Za jest zaledwie 19 proc. ankietowanych, przeciw 64 proc.

Najbardziej przeciwni przyjmowaniu uchodźców są wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Aż 80 proc. deklarujących poparcie dla tej partii nie chce ich w Polsce. Za jest zaledwie 16 proc.

Jeszcze mniej chętnych na przyjmowanie uchodźców jest wśród wyborców Pawła Kukiza. Tylko co dziesiąty ze zwolenników jego ruchu popiera przyjmowanie osób z Afryki. Przeciw jest 69 proc.

OPB
Źródło: OPB

Wyborcy Platformy Obywatelskiej są podzieleni. Co drugi nie chce przyjęcia przez Polskę uchodźców, co drugi popiera ten pomysł.

d2ab4vb

Wśród wyborców Nowoczesnej tylko 26 proc. chce, aby uchodźcy trafili oni do Polski. Co trzecia osoba deklarująca poparcie dla tej partii nie chce uchodźców w Polsce.

Zero tolerancji. Kliknij i zobacz, jaką politykę wobec uchodźców prowadzi Australia:

Przyjęliby czy nie?

W naszym badaniu zapytaliśmy też, czy Polacy sądzą, że gdyby PO przejęła władzę, zgodziłaby się na przyjęcie uchodźców z Afryki.

Głosy są mocno podzielone. 37 proc. uważa, że tak. 22 proc. jest przekonanych, że nie. Aż 41 proc. odpowiedziało, że trudno powiedzieć.

OPB
Źródło: OPB

69 proc. osób deklarujących poparcie dla PiS sądzi, że PO przyjęłaby uchodźców z Afryki. Przeciwnego zdania jest 18 proc. wyborców partii rządzącej.

d2ab4vb

Wyborcy Platformy mają rozbieżne zdania. 46 proc. sądzi, że PO, gdyby odzyskała władzę, przyjęłaby uchodźców. 32 proc. uważa, że nie.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 12-16 maja 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1057). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2ab4vb

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ab4vb
d2ab4vb