Trwa ładowanie...

Prezydentowi nie spodoba się ten sondaż. Polacy nie mają wątpliwości ws. Kaczyńskiego

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw reformujących sądownictwo zaskoczyło Prawo i Sprawiedliwość. 36 proc. Polaków jest przekonanych, że wywołało to konflikt głowy państwa z partią rządzącą - tak wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonym na panelu Ariadna.

Prezydentowi nie spodoba się ten sondaż. Polacy nie mają wątpliwości ws. KaczyńskiegoŹródło: Forum, fot: Mateusz Wlodarczyk
d40ummv
d40ummv

Polacy wątpią w niezależność prezydenta od Prawa i Sprawiedliwości. Zaledwie 22 proc. ankietowanych uważa, że Andrzej Duda podejmuje decyzje niezależnie od swej rodzimej partii. Przeciwną opinię w tej sprawie ma 43 proc. badanych. Co trzeci nie ma zdania w tej sprawie.

Zdecydowana większość Polaków (72 proc.) wie, że prezydent zawetował dwie ustawy dotyczące reformy sądownictwa i planuje przedstawić swoje propozycje.

Ankietowani są jednak wyraźnie podzieleni w kwestii, czy rozwiązania zaproponowane przez Andrzeja Dudę będą zgodne z oczekiwaniami PiS. 32 proc. uważa, że nie usatysfakcjonują one partii rządzącej. Z kolei 28 proc. uważa, że ucieszą one ugrupowanie z ramienia, którego Duda został wybrany. Aż 40 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Uwagę zwraca podział wśród osób deklarujących poparcie dla PiS. 32 proc. uważa, że nie będą one zgodne z oczekiwaniami partii Jarosława Kaczyńskiego, z kolei 36 proc. jest przekonanych, że Andrzej Duda przygotuje projekty, które będą odpowiadać wizji Prawa i Sprawiedliwości.

Weta prezydenta zmieniły wszystko:

Trudne relacje z PiS

Relacje Andrzeja Dudy z partią, z której ramienia został wybrany od zawetowania ustaw pozostają napięte. Uważa tak 30 proc. badanych. 36 proc. ankietowanych jest przekonanych, że nie ma konfliktu między prezydentem a PiS. Widzą go tylko zwolennicy Platformy Obywatelskiej (69 proc.). Nawet zdecydowana większość wyborców Nowoczesnej (61 proc.) jest przekonana, że relacje Andrzeja Dudy z PiS są bez zarzutu.

d40ummv

18 proc. respondentów jest przekonanych, że w przypadku konfliktu Duda-PiS więcej straci partia rządząca. 15 proc. uważa, że spór bardziej uderzyłby w prezydenta. Blisko co czwarty pytany sądzi, że obie strony straciłyby na kłótni. Z kolei 12 proc. jest zdania, że konflikt nikomu by nie zaszkodził.

Jednak co stałoby się, gdyby doszło do konfliktu Dudy z PiS? Jarosław Kaczyński przegrałby wybory? Na to odpowiedzi nie ma. Pytani w naszym badaniu są bardzo podzieleni w tej sprawie. Co trzeci uważa, że PiS może przegrać i tyle samo osób jest przekonanych, że wygrałoby mimo konfliktu z głową państwa. Także co trzeci nie ma zdania w tej sprawie.

Konflikt Duda-Kaczyński?

W badaniu zapytaliśmy Polaków także czy: "prezydent Andrzej Duda jest obecnie w konflikcie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim?". 38 proc. głosów było na "tak", a 27 proc. na "nie".

Co drugi wyborca PiS nie widzi konfliktu prezydenta z prezesem Kaczyńskim. O istnieniu sporu między dwoma politykami jest przekonanych 28 proc. osób deklarujących poparcie dla partii rządzącej. Relacje Duda-Kaczyński zgoła odwrotnie widzą ankietowani popierający Platformę Obywatelską. Tylko 16 proc. myśli, że nie ma konfliktu między prezydentem a prezesem PiS. Aż 71 proc. jest przekonanych, że spór istnieje.

d40ummv

Prawie połowa ankietowanych sądzi, że prezes Kaczyński lekceważy prezydenta Dudę. Co czwarty jest przeciwnego zdania. O negatywnym stosunku Kaczyńskiego do głowy państwa są przekonani głównie wyborcy PO i Nowoczesnej, a także co drugi zwolennik Kukiz'15.

Co piąty respondent uważa, że jeśli konflikt między Kaczyńskim a Dudą okaże się faktem, to więcej straci na nim prezes PiS. Tylko 13 proc. uważa, że przegranym w tym konflikcie może być Andrzej Duda. 21 proc. badanych ostrzega, że stracić mogą obaj.

Co z Macierewiczem?

Ostatnie miesiące były dość burzliwe dla relacji prezydenta z Prawem i Sprawiedliwością. Chłodem wiało zwłaszcza w relacjach Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej.

Ankietowani są zdania, że Andrzej Duda tkwi w konflikcie z Antonim Macierewiczem. Sądzi tak 38 proc. badanych. Tylko 23 proc. uważa, że relacje na linii Pałac Prezydencki-MON są poprawne. Uwagę zwraca wyraźny podział wśród zwolenników PiS.

Jednak wciąż więcej Polaków uważa, że to Andrzej Duda, a nie Antoni Macierewicz ma większą władzę w kraju.

d40ummv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40ummv